Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei; Reprofoto: YouTube.com

Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

VELKORYSOST: Zakladatel Huawei vystoupil proti odvetným opatřením Číny vůči Applu

Vedení společnosti Huawei nesouhlasí s tím, aby Peking zaváděl odvetná opatření vůči Applu poté, co Washington čínskou společnost zařadil na černý seznam. Informoval o tom zakladatel a výkonný ředitel Huawei Žen Čeng-fej v rozhovoru pro agenturu Bloomberg (viz ZDE).

Apple je můj učitel

„Zaprvé k tomu nedojde. Zadruhé, jestli dojde, budu prvním, kdo bude proti… Apple je můj učitel, lídr. Proč bych jako žák měl vystupovat proti mému učiteli? Nikdy,“ řekl zakladatel v rozhovoru, když se ho novinář zeptal na možný zákaz prodeje výrobků Apple na čínském trhu. Dodal, že nehledě na exportní omezení, která Bílý dům zavedl a která naruší dvouleté světové vedení čínské společnosti, Huawei zvýší dodávky vlastních čipů nebo najde alternativy, aby zachovala výhody ve výrobě přístrojů a vybavení pro sítě 5G.

Huawei chystá vlastní řešení

Podle výkonného ředitele Huawei Consumer Business Group Jü Čcheng-tunga čínská společnost už vyvíjí vlastní operační systém, který podle nejpozitivnějších předpovědí může být hotový už letos na podzim, nejpozději na jaře příštího roku. Jednotný operační systém bude určen pro chytré telefony, počítače, tablety a další produkci. Jak dodal Čcheng-tu, Huawei je nadále připravena spolupracovat s Google a Microsoft.

V polovině května Ministerstvo obchodu USA umístilo Huawei na černý seznam, který omezuje možnosti telekomunikačního giganta v nákupu komponentů a technologií amerických výrobců. Navíc čínská společnost nemůže obchodovat s Američany bez nutné licence.

Rudolf Hruboň