Anne Sacoolasová, která svým autem zabila mladého Brita; Foto: Repro YouTube

Anne Sacoolasová, která svým autem zabila mladého Brita; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

VELKÁ BRITÁNIE: Američanka, která zabila autem muže, spolupracovala s CIA

Manželka údajného amerického diplomata Anne Sacoolasová, která zabila autem mladého muže ve Velké Británii a poté vycestovala ze země, protože měla mít diplomatickou imunitu, spolupracovala dříve s CIA, píše britský list Mail on Sunday (viz ZDE).

Američané ji odmítli vydat

K automobilové nehodě, za jejíž oběť padl devatenáctiletý Harry Dunn, došlo 27. srpna 2019. Jeho motocykl se srazil s autem nedaleko letecké základny Croughton v hrabství Northamptonshire ve středu Anglie.

Zabitý mladík Harry Dunn; Foto: Facebook/Justice4Harry

Auto řídil předpokládaný viník nehody – manželka údajného amerického diplomata Anne Sacoolasová. Později opustila Británii díky diplomatické imunitě a vrátila se do vlasti. USA zamítly žádost Londýna o její vydání. Britský ministr zahraničí Dominiс Raab prohlásil, že britská vláda je tímto rozhodnutím zklamaná. List píše, že britské úřady věděly o práci Sacoolasové pro americkou rozvědku, ale když přišla do Velké Británie se svým manželem, který také patří do této sféry, nebyla oznámena jako agentka. Jeden zdroj z britské vlády sdělil listu, že v Británii Sacoolasová „nepracovala“, a zdroj z americké strany tuto informaci potvrdil. Americké ministerstvo zahraničí odmítlo zprávu komentovat a jenom odpovědělo, že „řidička byla manželka diplomata akreditovaného ve Spojeném království“.

Rodina zabitého dále bojuje za spravedlnost

Matka zabitého mladíka Charlotte Charlesová uvedla pro Mail on Sunday: “V naší nejsmutnější a nejtemnější hodině jsme nedokázali pochopit, jak by se někdo mohl po takové katastrofické havárii dostat jen do letadla a zanechat zde zničenou rodinu oběti. Zjistili jsme také, že je nemožné zjistit, proč se americká administrativa chovala nezákonným způsobem, jakým se chová k Anně Sacoolasové. Její odchod a vláda USA, která ji chrání a odmítá žádost o vydání, není nic jiného než hanba. Ať už je agentkou CIA nebo ne, musí se vrátit a já nebudu polevovat ve svém úsilí, dokud nebude vydána.“ Britská vláda a americké úřady ale stále oficiálně trvají na tom, že v době nehody měla Anne Sacoolasová údajně diplomatickou imunitu, přestože její manžel pracoval pouze jako technický pracovník na letecké základně v Northamptonshire.

Rudolf Hruboň