Generálmajor Bohuslav Dvořák; Foto: Armáda ČR

Generálmajor Bohuslav Dvořák; Foto: Armáda ČR

Domácí

VELITEL Z AFGHÁNISTÁNU: Kdyby v Praze 20 let pochodovali cizí vojáci, asi nebudou mít naše sympatie

Generálmajor Bohuslav Dvořák velel vedle kontingentu české armády ISAF-KAIA po čtyři měsíce také koaličním silám na kábulském letišti. V rozhovoru pro server Novinky upozornil i na to, že dlouhá přítomnost cizích vojáků vyvolává averzi (viz ZDE).

Loutková vláda neměla podporu lidí

“Rychlý pád Afghánistánu je bohužel důkazem toho, že afghánské vládní struktury neměly důvěru a podporu obyčejných lidí. Afghánistán není stejnorodý stát, skládá se asi z dvaceti národností. Každá skupina má své parciální zájmy. Otázkou je, zda jsme vůbec měli šanci udělat z Afghánistánu stabilní zemi, a už vůbec nehovořím o demokratické společnosti,” uvedl Dvořák.

Zpočátku to byla spravedlivá mise

“V roce 2001 bylo správné, že jsme tam šli a ukázali, že nenecháme teroristy dělat, co si zamanou, že jsme schopni zasáhnout. To bylo důležité a bude to důležité i v budoucnu. Podle mého názoru vstup do Afghánistánu byl správný. Tenkrát tam koaliční síly byly vítány, mohly se volně procházet po Kábulu. Když jsem tam byl já, v letech 2006 až 2007, tak už to tak nebylo,” vzpomíná bývalý velitel.

Demokracie není pro každého

“Po skončení bojů nastává fáze, kdy by se měl postupně vrátit mír a stabilita a pro to je potřeba vytvořit podmínky. Šlo o to, jak zajistit přechod k mírovému stavu, jak rekonstruovat stát, jaké na to máme nástroje, a jednou ze základních podmínek je získat si srdce lidí. Pokud nezískáme podporu obyčejných lidí, tak to nepůjde. Západní demokracie je skvělý systém, ale někdy zapomínáme, že lidé, kteří vyrůstali a žili v jiném prostředí, mají jiné kulturní i společenské hodnoty,” uvedl dále Dvořák.

Guerillovou válku nelze vyhrát

“Byla to guerillová válka a neznám v historii případ, kdy se v takové válce podařilo zvítězit. V mnoha věcech jsme se poučili, ale jsou věci, které pouze vojenskou cestou vyřešit nelze. Představte si, kdyby nám tady i s krásným dobrým úmyslem pochodovali po Praze cizí vojáci se samopaly dvacet let. Asi těžko si získají naše sympatie. A který ze států by chtěl svoje vojáky nechávat v zahraničí ještě dalších x desítek let, množná i generací? Dříve nebo později musel nastat čas předat odpovědnost a začít stahovat vojska z Afghánistánu,” uzavřel rozhovor bývalý afghánský velitel generálmajor Bohuslav Dvořák.

Zpracoval Rudolf Hruboň