Americký špionážní letoun U-2; Foto: United States Air Force / Wikimedia Commons

Americký špionážní letoun U-2; Foto: United States Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŠPIONÁŽ: Velitel NATO v Evropě navrhuje obnovit špehování Ruska letadly U-2

Velitel NATO v Evropě Philip Breedlove vyzval, aby se obnovilo využívání špionážních letadel U-2 pro špehování Ruska. U-2 začaly používat USA od roku 1955 a byly aktivně využívány během studené války se Sovětským svazem. 

Breedlove, který má letos na jaře svůj post opustit, vyzývá opět začít používat špionážní letadla U-2 “z důvodu obnovené a agresivní politiky Ruska”. Jak píše britský deník The Independent ve svém článku, letoun U-2 byl již na odpis, ale v posledních letech byl vzkříšen jako osvědčená výzvědná zbraň, kterou používalo NATO proti Sovětskému svazu v dobách studené války.

A to přesto, že byl tento letoun při špionážní misi nad územím tehdejšího SSSR v roce 1960 sestřelen a jeho pilot Gary Powers byl poté držen po dva roky v zajetí. Washington tehdy tvrdil, že letoun jen monitoroval počasí. Ve skutečnosti, Powers byl vyslán špehovat sovětská vojenská zařízení a jeho zajetí podkopalo začínající mírový proces a znamenalo zrušení pozvánky pro tehdejšího prezident Dwighta Eisenhowera k návštěvě Moskvy.

“Potenciální obnovení zařazení relikvie své doby do aktivní služby ve stejné vojenské aréně je dalším důkazem pokračující silové reakce z Washingtonu na zhoršující se vztahy mezi Západem a Ruskem”, uvádí dále The Independent. Pentagon dosud iniciativu generála Breedlova odmítl komentovat.

Rudolf Hruboň