Roman Šmucler (TOP09); Foto: 	Luděk Kovář / Wikimedia Commons

Roman Šmucler (TOP09); Foto: Luděk Kovář / Wikimedia Commons

Domácí

Ve Šmuclerově nemocnici je už 59 OBVINĚNÝCH, většinou lékaři a sestry

Už 59 fyzických osob je trestně stíháno v kauze podezření z fiktivních hospitalizací ve středočeské Nemocnici Na Pleši, kterou vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Na dotaz redakce Seznam Zpráv to sdělil mluvčí tohoto policejního útvaru Jaroslav Ibehej (viz ZDE).

Patrně největší případ v Česku

Jde patrně o největší případ svého druhu v českých nemocnicích. Není známo, že by někdy v minulosti bylo naráz obviněno tolik zdravotníků. K falšování výkazů podle vyšetřovatelů docházelo v letech 2011 až 2015 a pojišťovny kvůli tomu přišly zhruba o 19 milionů korun. Hlavním aktérům podle policie hrozí 5 až 10 let vězení, případně vysoký finanční postih. Z veřejně dostupných zdrojů není zřejmé, kdo všechno mezi stíhanými figuruje, ale sama policie uvádí, že většinu tvoří lékaři a zdravotní sestry. Vedle nich i někteří pacienti, kteří jsou podezřelí, že se na podvodech podle policie spolupodíleli.

Nemocnice Na Pleši; Foto: Tereza Hromádková / Mapy.cz

Muselo selhat i vedení

Skutečnost, že se obvinění má v zásadě týkat jen zdravotnického personálu jako v této kauze, není ale podle pozorovatelů zcela běžná. „Ač ten případ detailně neznám, čím více o tom přemýšlím, tím víc se mi to nejeví jako nereálné. Každopádně tu hlavní odpovědnost by v konečném důsledku měly vždy nést statutární orgány,“ soudí bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. Leoš Heger si prý umí představit, že se nějaká drobná pochybení, či dokonce podvody na jednotlivých nemocničních odděleních ve vykazování péče mohou odehrávat. Zvláště když jde o větší zařízení. Nicméně nevěří, že by to mohlo trvat několik let, aniž by to vrcholné orgány zjistily. Nabízí se také otázka, jaký by lékaři a sestry z podvodů mohli mít prospěch. „Muselo by tam být nastaveno nějaké odměňování, které by takové jednání podporovalo, ale vždycky z toho stejně ten hlavní zisk má sama nemocnice,“ uvažuje nahlas exministr.

Šmucler si selhání nepřipouští

Prezident České stomatologické komory žádné vlastní selhání nepřipouští. Neměl prý do práce personálu detailní vhled„Já jsem jako jednatel byl v nemocnici v kontaktu s managementem, a to zhruba jednou měsíčně. Tam se řešily strategické kroky, například investice,“ uvedl s tím, že když podezření na fiktivní hospitalizace začala policie vyšetřovat, v první fázi prý s kolegy ani moc nechápal, o co v kauze jde. Vedle toho Šmucler také tvrdí, že v nemocnici byl prý jako menšinový spoluvlastník spíše tím druhým vzadu.

Zpracoval Rudolf Hruboň