Slovenský prezident Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Slovenský prezident Andrej Kiska; Foto: Katarzyna Czerwińska / Wikimedia Commons

Zahraniční

SKANDÁL: Ve firmě slovenského prezidenta Kisky zasahovala policie

Minulý týden ve středu zajistila Národní kriminální agentura (NAKA) Slovenska ve firmě KTAG, která patří slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi a jeho bratrovi Jaroslavovi účetní doklady. Píše to ve svém článku server Pluska.sk (viz ZDE). Podle informace, kterou redakci týdeníku Plus 7 dní potvrdil zdroj z prostředí vyšetřování měli policisté u Kiskovců zajistit účetnictví a počítače.

Daňové podvody s DPH

Akce s největší pravděpodobností souvisí s daňovým přiznáním obchodní společnosti, která si měla neoprávněně uplatnit nadměrný odpočet DPH za měsíce duben 2014, červen a listopad 2013, kde v lednu tohoto roku začal vyšetřovatel finanční policie trestní stíhání ve věci podezření ze zločinu daňového podvodu. Celková suma vratky DPH představuje 146 tisíc eur a týká se nákladů na propagaci v Kiskově prezidentské volební kampani.

Kiska se diví

“Vyvolává to však ve mně několik otázek. Policie celý případ již dvakrát vyšetřovala. A dvakrát vyšetřování uzavřela s tím, že nedošlo k porušení zákona,” uvádí slovenský prezident ve svém stanovisku. “Všechny daňové kontroly jsou řádně ukončeny. Ministerstvo financí už v roce 2014 uzavřelo kontrolu mé volební kampaně s tím, že nenašlo žádné pochybení. Přesto začíná NAKA vyšetřovat znovu, potřetí. Tentýž případ, tytéž dokumenty, které už všichni kontrolovali,” uzavřel prezident Kiska své vyjádření.

Rudolf Hruboň