Ruští vojenští lékaři na misi v Itálii; Foto: Ruské ministerstvo obrany

Ruští vojenští lékaři na misi v Itálii; Foto: Ruské ministerstvo obrany

Zahraniční

VDĚČNOST: Italové poděkovali Rusům za pomoc v boji proti koronaviru

Slavnostní dokončení humanitární mise „Z Ruska s láskou“ se konalo ve čtvrtek v italském Bergamu za přítomnosti ruských diplomatů a zástupců orgánů města a regionu Lombardie. Ruské jednotky radiační, chemické a biologické ochrany začaly od čtvrtka opouštět Itálii.

Příklad solidarity

„Dnes se dokončuje práce ruského konsolidovaného oddílu v rámci ruské humanitární mise v Itálii. Pracovali měsíc a půl s italskými kolegy v nejvíce infikovaných oblastech a riskovali své vlastní zdraví, naši specialisté nezištně zachránili lidské životy a prokázali odolnost při boji proti rozsáhlé hrozbě koronaviru. Poctivě a vysoce profesionálně splnili svou povinnost,“ řekl během akce velvyslanec Ruské federace v Itálii Sergej Razov. Připomněl, že během působení v Itálii přijala polní nemocnice v Bergamu 112 osob na léčení, z nichž 76 se zotavilo a bylo propuštěno„Tato nezištná pomoc plně odpovídá duchu hlubokých historických rusko-italských vztahů, založených na vzájemné úctě a soucitu, kulturní a duchovní blízkosti národů obou zemí. Ochota podporovat se navzájem v těžkých časech bez jakýchkoli podmínek je charakteristickým rysem vztahů mezi Moskvou a Římem,“ řekl Razov.

Pomoc v nejtěžších okamžicích

Prezident regionu Lombardie Attilio Fontana v prohlášení uvedl, že ruští specialisté dorazili do Itálie v „jeden z nejtěžších okamžiků“ a poskytli konkrétní pomoc svým italským kolegům. „Dostali jsme od vás hodnoty přátelství a solidarity, abychom se v těžkých časech necítili sami. Myslím, že to byla těžká výzva a my vám děkujeme. To je ukazatel toho, že v našem světě existuje solidarita, přátelství a pomoc, řekl šéf regionu. Na italské straně se obrátil se slovy poděkování ruským lékařům představitel Lombardie pro otázky civilní obrany Pietro Foroni. „Dnes jsme uspořádali ceremonii pro ruské vojenské lékaře v blízkosti polní nemocnice. Myslím, že v této situaci jsme obdrželi nádherný příklad mezinárodní spolupráce a solidarity – ruští zdravotníci, italská armáda, dobrovolníci z veřejné služby a zástupci Asociace alpských střelců – myslím, že se objevilo něco jedinečného,“ řekl zástupce regionální vlády.

Rudolf Hruboň