Magda Vášáryová; Foto: Repro YouTube Amnesty International Slovensko

Magda Vášáryová; Foto: Repro YouTube Amnesty International Slovensko

Společnost

VÁŠÁRYOVÁ: Tradiční rodina nikdy neexistovala, je to jen součást hybridní války

“Tradiční rodina nikdy neexistovala a tento pojem se stal součástí politického boje.” Uvedla to slovenská herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová v rozhovoru pro Deník N (viz ZDE).

Boj za tradiční rodinu je prý hybridní válka

Rozhovor s Magdou Vášáryovou se v první řadě týkal otázky dnešní rodiny. Stále více politiků a politických hnutí jak v Česku, tak i na Slovensku začíná ve svém programu prosazovat hájení tradiční rodiny, která podle nich čelí útokům ze strany vládnoucí politické elity. Vášáryová je však přesvědčena, že právě tito politici, kterým na rodině údajně tak záleží, se aktivně angažují v hybridní válce. Nástrojem této války se stávají vztahy mezi muži a ženami, které jsou podle ní schované do líbivých pojmů jako tradiční rodina. Tradiční rodina neexistuje a nikdy neexistovala. To je romantický termín, který často prosazují ti, kdo mají takových tradičních rodin hned několik, uvedla Vášáryová.

Rodina má prý množství podob

Bývalá diplomatka je přesvědčená, že v nedávné minulosti rodina měla množství podob. Ta současná, kterou tvoří rodiče a děti, je podle ní produktem moderní doby a v dějinách se příliš často nevyskytovala. „Možná mají na mysli moderní nukleární rodinu, kde je táta, máma a děti v paneláku, protože vesnická rodina se skládala z dětí, prarodičů, rodičů, praprarodičů. Ale to nejsou převažující modely rodin v historii,“ míní Vášáryová. Podle ní v této hybridní válce jde i o snahu napadnout aktivní a samostatné ženy. Je přesvědčená, že útoky trollů budou směřovat právě na ně a rovněž na ty muže, kteří nezávislost a samostatnost žen podporují.

Kdo je Magda Vášáryová

Magda Vášáryová je slovenská herečka, diplomatka, státní úřednice a politička, sestra herečky Emílie Vášáryové a manželka herce Milana Lasici. Vyučuje na Vysoké škole CEVRO Institut, založené bývalými politiky ODS. V minulosti mimo jiné obhajovala přijímání migrantů a názor, že by politici neměli v této otázce brát ohled na odpor veřejnosti. Rovněž varuje i před údajnými nedemokratickými tendencemi ve střední Evropě, které prý začaly růst i v souvislosti s migrační krizí. Mnozí podle ní také údajně podlehli ruské propagandě.

Rudolf Hruboň