Americká armáda; Foto: Pixabay.com

Americká armáda; Foto: Pixabay.com

Zahraniční

VAROVÁNÍ: Čínští vojenští experti vyzývají Peking, aby se připravil na válku s USA

Čínský vojenský expert Wang Jün-fej nabádá Peking, aby se neodkladně připravil na útok amerických sil v Jihočínském moři. Wang označil jako nejpravděpodobnější počáteční cíl amerického útoku atol Scarborough Shoal v řetězci Paracelských ostrovů. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Američané se snaží Čínu provokovat

Čínští vojenští experti nabádají Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (ČLOA), aby se neodkladně připravila na útok amerických sil v Jihočínském moři. Například expertka z Národního institutu pro studium oblasti Jihočínského moře (National Institute for South China Sea Studies) Če-ťiangské univerzity Š’ Siao-čchin upozorňuje, že USA se záměrně snaží Čínu provokovat. Vojenští odborníci rovněž navrhují, aby Čína posílila svá vojenská zařízení umístěná na korálových ostrovech, které si nárokuje. Jeden analytik dokonce navrhuje, aby ČLOA okamžitě přesunula své stíhačky na čínské letecké základny nacházející se na korálových ostrovech Fiery Cross, Subi a Mischief, které jsou součástí Spratlyho ostrovů. Tento komentátor rovněž prohlašuje, že zvýšená přítomnost amerických námořních a leteckých sil v Jihočínském moři již není ze strany USA jen ukázkou síly.

USA chtějí vyvolat válečný konflikt

Čínský vojenský komentátor Čchen Chu také tvrdí, že USA se nyní snaží vyvolat válečný konflikt a připravují se k boji. Čchen Chu uvádí, že návrat bombardérů B-1 Lancer do Guamu a neustálá přítomnost dvou letadlových lodí USA s jejich operačními svazy v Jihočínském moři i po ukončení námořních cvičení je známkou agresivního záměru Washingtonu. Čchen Chu naznačuje, že nedávné americké námořní manévry “Freedom of Navigation” a vysoký počet amerických pozorovacích misí podél čínského pobřeží jsou dalším důkazem plánování útoku. Bývalý důstojník ČLOA a odborník na námořní výzbroj Wang Jün-fej naznačuje, že lety amerických průzkumných letadel RC-135, E-8c a RC-12X jsou ve skutečnosti “strategickým technickým průzkumem před bitvou”.

Vojenský útok ještě před volbami

Wang Jün-fej dále varuje, že americký prezident Donald J. Trump pravděpodobně zahájí vojenský konflikt v oblasti Jihočínského moře ještě před prezidentskými volbami v USA, které se budou konat 3. listopadu 2020 s tím, že vyvolávání mezinárodních třenic, zejména vojenského konfliktu s Čínou, může pomoci stávajícímu prezidentovi v předvolební kampani za jeho znovuzvolení.Wang označil jako nejpravděpodobnější počáteční cíl amerického útoku atol Scarborough Shoal v řetězci Paracelských ostrovů, který by se USA podle něj mohly pokusit obsadit. Atol Scarborough Shoal si nárokuje Čínská lidová republika a současně i Filipínská republika. Jedním z důvodů, proč by Čína mohla považovat Scarborough Shoal za pravděpodobný cíl, je to, že USA chtějí opětovně zlepšit své vojenské vztahy s Filipínami poškozené vypovězením Američanů z Filipín (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň