Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Domácí

VAROVÁNÍ ČESKÝCH VĚDCŮ: Pokud rychle nepřitvrdíme, do Vánoc se to nezlepší

Stávající opatření nestačí – pokud chce Česko epidemiologickou situaci stabilizovat alespoň do Vánoc, musí přikročit k přísnému lockdownu, tvrdí vědci z několika institucí. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Vyčerpání kapacity nemocnic může přijít brzy

Vyčerpání kapacit stávajících nemocnic může nastat již 10. listopadu, jak uvedl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Toto datum je nyní výstražně vyznačeno také v poslední prezentaci národního koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého i dokumentech zdravotnických statistiků. Výrazným omezením ostatní péče a připravením polní nemocnice se Česko dostalo na posílenou kapacitu 15 500 lůžek. K ní křivka hospitalizací doběhne právě 10. listopadu, nepodaří-li se snížit číslo R – tedy indikátor šíření epidemie, který ukazuje, kolik lidí jeden pozitivně testovaný nakazí. Pokud se nemocnice zcela zahltí, mohou se stát fatálními i běžně řešitelné zdravotní problémy.

Jak se dostat jen na 1000 nakažených za den

Aby se ve výhledu šesti až osmi týdnů mohly restrikce začít uvolňovat, je podle odborníků třeba mezilidské kontakty a dodržování osobní ochrany dostat na úroveň letošního března. To znamená 60 až 70-procentní redukci kontaktů, redukci přítomnosti na pracovišti o 50 až 60 procent, takřka bezvýhradné nošení roušek a vysokou míru dodržování dalších osobních ochranných opatření. Pokud by tento stav nastal včas – tedy nejpozději do týdne – je podle odborníků reálná šance, že by denní přírůstky koncem prosince mohly klesnout na úroveň okolo jednoho tisíce. Aktuální stav opatření a jejich dodržování je ale takovým číslům vzdálený. Kdyby trval tento stav nadále, znamená to podle odborníků stagnaci jak počtu nakažených, tak situace ve zdravotnictví.

Řešením je okamžitý tvrdý lockdown

„Pokud se naše vláda bude zdráhat tvrdý lockdown přijmout, není naděje, že se situace v dohledné době nějak zásadně zlepší – v nejlepším případě lze doufat v mírný pokles s dlouhotrvajícími několikatisícovými přírůstky a přetíženým zdravotnictvím,“ dodává za kolektiv vědců ekonom a matematik René Levínský, který dále uvádí, že je okamžitý lockdown také nejlevnějším řešením pro ekonomiku. Podle něj Česko stojí před otázkou, zda zaplatit nižší stovky miliard za lockdown hned, nebo nechat epidemii běžet dál a zaplatit vyšší stovky miliard později. Na to, že je třeba v Česku zavést přísnější lockdown, upozornili někteří lékaři a epidemiologové už minulý týden, požaduje ho také šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Zpracoval Rudolf Hruboň