Bývalý francouzský premiér Manuel Valls; Foto: Briand / Wikimedia Commons

Bývalý francouzský premiér Manuel Valls; Foto: Briand / Wikimedia Commons

Zahraniční

VALLS: Hlavním nepřítelem Francie je islamismus, burcuje expremiér

Bývalý francouzský socialistický předseda vlády Manuel Valls vyzývá lidi, aby se přestali omlouvat za to, že jsou Francouzi. Zároveň burcuje stát a celou společnost, aby jasně identifikovali hlavního nepřítele, kterým je podle něj islamismus. Valls to řekl v rozhovoru pro nedělní vydání deníku Le Parisien (viz ZDE).

Musíme jasně označit islamismus za nepřítele

“Je to celá francouzská společnost, kterou džihádisté ​​považují za prioritní cíl, zvláště pak ty, kteří ztělesňují boj proti politickému islámu. Je to netolerovatelné a vyžaduje to vzepětí,“ říká Valls. “Musíme jasně označit islamismus za nepřítele a výzvu začátku století,“ dodává dále bývalý premiér vlády prezidenta Françoise Hollanda, který ve své funkci čelil útokům džihádistů, které sužují Francii s přestávkami už pět let. “Společnost se rozvolnila, zvykli jsme si na násilí nebo virulentní antisemitismus na sítích. Vyzývám ke změně myšlení. Nepřítel musí být jasně identifikován: je to islamismus, salafismus, Muslimské bratrstvo, tento politický islám, který je novým fašismem,“ zdůrazňuje Manuel Valls. To podle něj vyžaduje “opětovnou mobilizaci republikánského a sekulárního tábora.“ 

Přestaňme se omlouvat, že jsme Francouzi

„Musíme se přestat omlouvat za to, že jsme Francouzi a republikáni,“ argumentuje dále bývalý premiér. Valls se domnívá, že prezident Emmanuel Macron se v tomto tématu změnil a že je nyní “daleko od liberálního libertariánského diskurzu, kterého se dříve držel.“ “Jsme ve válce proti islamistickému terorismu a musíme tuto válku vyhrát,“ řekl v neděli ministr vnitra Gérald Darmanin cestou do synagogy v pařížském Boulogne Billancourt na svátek Jom Kippur. To už ale prohlašují francouzští představitelé řadu let. Podle něj bylo za tři roky zmařeno ve Francii už 32 džihádistických útoků.

Zpracoval Rudolf Hruboň