Příslušníci hnutí Tálibán; Foto: isafmedia, Wikimedia Commons

Příslušníci hnutí Tálibán; Foto: isafmedia, Wikimedia Commons

Zahraniční

VÁLKA V AFGHÁNISTÁNU SKONČILA, oznámil Tálibán

“Válka v Afghánistánu skončila” prohlásil v rozhovoru pro televizí Al-Džazíra jeden z mluvčích hnutí Tálibán. Tálibán nechce být izolován a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. Hnutí je podle něj připraveno vést dialog se zahraničními vládami.

Osvobození země a nezávislost

„Válka v Afghánistánu skončila,“ uvedl a dodal: „Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali, tedy osvobození naší země a nezávislosti našeho lidu. Postupujeme se zodpovědností při každém kroku a dbáme na to, abychom měli mír se všemi… Jsme připraveni věnovat se obavám mezinárodního společenství skrze dialog,“ ujišťoval mluvčí politického křídla Tálibánu. „Žádáme všechny země, aby s námi usedly k rozhovorům ve snaze urovnat jakékoli otázky,“ uvedl.

Ze země prchají kolaboranti

V metropoli Afghánistánu Kábulu panuje nadále chaos. Z města se snaží dostat nejen pracovníci ambasád, ale také mnozí Afghánci, kteří spolupracovali s loutkovou prozápadní armádou a s okupačními silami. Klíčové je v této souvislosti kábulské mezinárodní letiště, kam v neděli a v noci na pondělí kromě zahraničních diplomatů směřovali i tito kolaboranti. Letiště je uzavřeno pro komerční lety a je to jedno z posledních míst, které není pod kontrolou Tálibánu.

Zpracoval Rudolf Hruboň