Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek; Foto: Profil V. Válka na sociální síti

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek; Foto: Profil V. Válka na sociální síti

Domácí

VÁLEK CHCE ZAVÉST dvojí kvalitu zdravotní péče

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09/SPOLU) chce vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví. Na sobotní stranické programové konferenci v Praze připustil, že zavedení nadstandardů by vedlo k rozdělení kvality péče do dvou skupin.

Nadstandardy už jednou zrušil Ústavní soud

Novelu zákona, která umožnila dělit zdravotní péči na standard a nadstandard, zrušil před zhruba devíti lety Ústavní soud. Norma umožňovala rozdělení péče na „základní“ a „ekonomicky náročnější“. Pojišťovny hradily levnější variantu, rozdíl v nákladech platil pacient. Někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), jenž tehdy nadstandardy v Parlamentu prosadil, připomněl, že problém údajně tkvěl v tom, že kvůli pružnosti byly uvedeny ve vyhlášce, nikoli v zákoně. „Politicky je to smrtelná záležitost, se kterou se musí zacházet velmi opatrně,“ podotkl Heger.

Dvě úrovně kvality zdravotní péče

„Chtěl bych zákon vrátit do hry,“ řekl Válek, který mluvil o možnosti připojištění nadstandardu. Ministr zároveň tvrdil, že ve zdravotnictví prý neexistuje nic, kde by nadstandard nevedl ke zvýšení kvality péče. Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče,“ přiznal Válek. Není ale podle něho prý možné říkat, že jde o asociální záležitost. Pokud v současnosti stát tvrdí, že bezdomovec má stejnou péči jako miliardář, je to absurdní, dodal. Kvalitu péče chce ministr zajistit úpravou úhrad.

Zpracoval Rudolf Hruboň