Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09/SPOLU); Foto: Profil V. Válka na sociální síti

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09/SPOLU); Foto: Profil V. Válka na sociální síti

Domácí

VÁLEK CHCE POSÍLAT COVID pozitivní pacienty do práce

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chystá zavedení tzv. “pracovní karantény”. Zaměstnanci z vybraných oblastí, kterým vyjde pozitivní antigenní test, mají mít možnost za určitých podmínek dál pracovat. Týkat se to má pracovníků v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

Zajištění infrastruktury státu

„Režim pracovní karantény znamená, že místo do karantény domů do ní půjde zaměstnanec do práce. Bude mít některá zpřísněná opatření, ta teď ladíme. Když je splní, bude moct pracovat,“ tvrdí ministr zdravotnictví. „Za mě je to rozhodně sociální oblast a zdravotnictví. Pak musí ministerstvo vnitra do pondělí dodat seznam kritické infrastruktury a ten doplníme do toho opatření od sedmnáctého. Nemá smysl to jakkoliv komplikovat. Sedmnáctého to spustíme,“ popsal ministr.

Omikron má zvýšit počet nakažených

V půlce příštího týdne Válek očekává prudký nárůst případů COVIDu-19 s mutací omikron. Zvrat se může projevit až v únoru, a to díky třetí dávce očkování. V maximu by podle predikcí mohlo být až 50 000 pozitivně testovaných za den, víc nejspíš nedovolí ani testovací kapacita. Tu chce Válek u PCR testů potvrzujících pozitivní antigenní test využívat přednostně pro seniory a děti, přednost by měli mít také při trasování hygienickými stanicemi.

Zpracoval Rudolf Hruboň