Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09/SPOLU); Foto: Profil V. Válka na sociální síti

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09/SPOLU); Foto: Profil V. Válka na sociální síti

Domácí

VÁLEK CHCE OMEZIT SILVESTR, přestože epidemie ustupuje

Nová vláda Petra Fialy rozhodla, že se od 29. prosince maximální počet účastníků na večírcích omezí na 50 osob. Provozovatelé budou muset kontrolovat bezinfekčnost čtečkami QR kódů. PCR prozatím pro vstup platit nebude.

Epidemie ustupuje

Počty nakažených v posledních 2 týdnech trvale klesají a postupně se dostáváme na čísla před současnou vlnou. Nová vláda přesto rozhodla o dalších restrikcích vůči obyvatelům. Zpřísnění přichází 29. prosince, tedy následující středu a týká se i novoročních oslav. „Snižujeme počet účastníků jakýchkoliv plánovaných akcí večer, večírků a silvestrovských oslav na 50 účastníků. Všechna ostatní omezení pro ně platí. Očkování, verifikace pomocí čtečky,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (SPOLU/TOP 09). Počet lidí u stolu bude omezen na čtyři. Zmíněná opatření budou platit od 29. prosince do 2. ledna.

Zmatené opatření

Pro restauratéry se jedná o první „náraz“ na manažerská rozhodnutí nové vlády. Jejich reakce jsou rozezlené. Je to zmatené. Nevíme, jestli se omezení na 50 osob vztahuje jen na večírky a přes den se větší akce mohou konat. Pro některé gastronomy nemá vůbec smysl při takovém omezení fungovat,“ řekl Luboš Kastner, zástupce restauratérů z Asociace malých a středních podniků. „Tato vláda dělá stejnou chybu jako předchozí. Jediné, co mě v tuto chvíli zajímá, jsou kompenzace a k tomu nikdo opět nic neřekne. Z předchozích programů na kulturu zbylo 300 milionů korun, ať je obnoví,“ rozčiluje se šéf klubu Roxy Jaroslav Stanko.

Zpracoval Rudolf Hruboň