Emil Šneberg, pamětník Pražského povstání; Foto: Repro YouTube Raptor TV Live

Emil Šneberg, pamětník Pražského povstání; Foto: Repro YouTube Raptor TV Live

Domácí

Válečný veterán kritizuje odstranění sochy MARŠÁLA KONĚVA

Válečný veterán a pamětník Pražského povstání v roce 1945 Emil Šneberg v rozhovoru pro Parlamentní listy mimo jiné kritizuje pokoutné odstranění sochy maršála Ivana Koněva, osvoboditele Prahy, vedením radnice Prahy 6.

Z rozhovoru vybíráme:

Nouzového stavu využila radnice Prahy 6 k odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády…

Chtěli, aby o tom vědělo co nejméně lidí, aby jim v tom nakonec nebránili. To je jasné jako facka. Koněv byl symbolem vítězství nad fašismem. Po celou druhou světovou válku byl důležitým velitelem Rudé armády. Velel osvobozování Čech a Prahy.

Kdyby Rudá armáda nedorazila do Čech, některé zdejší věznice a koncentráky, například Terezín, by se změnily v jatka. Nacisti měli v plánu vyvraždit terezínské vězně a Prahu změnit v trosky. Nicméně potřebovali utéct k Američanům, proto kapitulovali. Co na to víc říct?

Jak v tomto kontextu hodnotíte některé starosty, třeba právě Ondřeje Koláře (TOP09) z Prahy 6, který nechal sochu odstranit?

Víte, nejdříve chci říct, že většina českých starostů jsou normální a pracovití lidé, kteří si zaslouží úctu. A pak tu máme jakousi skupinku starostů, jako Pavel Novotný anebo Ondřej Kolář, kteří si své starostování pletou s reality show v televizi. No, a jestli tyhle své činy myslí vážně, tak bych je mohl přirovnat k fanatickým fašistům informační doby. Jednou jsem Koláře viděl naživo a zrovna říkal, že by se ten hnůj z Hradu měl vyvézt. To je jeho úcta k prezidentovi, který byl zvolen v přímých volbách.

Dost mě také mrzí, že ohledně sochy maršála Koněva mlčí Ministerstvo obrany.

Zatímco například starosta Mladé Boleslavi shání pro obyvatele dezinfekci, arogantní starosta Kolář má úplně jiné starosti…

To je přesně ono. Jak se starosta stará o své občany. Raději se stará o sochy, o něž by se měli zajímat historikové či památkáři. Prostě chce, aby se zapomnělo, že Prahu osvobozovala Rudá armáda. A tak Koněva šoupnem do sklepa.

Ne. Do depozitáře společnosti specializované na ukládání uměleckých předmětů, a pak bude vystavena v Muzeu paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město…

Prostě bude schovaná. A jsem dost zvědav, jak bude vypadat ten památník osvoboditelům, který tam přijde místo něj. Že by další památník vlasovcům? Anebo rovnou gestapu? Možná bratrům Mašínům. Opravdu se obávám, co tam ty choré mozky vymyslí.

Hodně proti odstranění Koněvovy sochy z Prahy 6 protestovali komunisté. Vy s nimi máte něco společného?

Komunistou jsem nikdy nebyl a nebudu. Ostatně, ani v žádné jiné partaji jsem nebyl. Nicméně něco společného máme. Čerpají z pravdivých zdrojů a uvádějí některé události, například druhou světovou válku tak, jak se opravdu staly. Jednou o mně na internetu napsali, že jsem bolševik. Lež jako věž. Už táta mi říkal, že nejhorší jsou partajníci, protože proti sobě často dost podpásově bojují a tím rozbíjejí celou společnost. A měl pravdu.

Zdroj: Parlamentní listy

Redakčně upravil Rudolf Hruboň