Americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Zahraniční

VÁLEČNÉ ZLOČINY: Trump schválil sankce proti Haagskému tribunálu

Americký prezident Donald Trump schválil sankce proti činitelům Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), kteří vyšetřují či stíhají americké válečné zločiny.

Američané chtějí chránit své válečné zločince

Ve čtvrtečním vyjádření Bílý dům slovy svého tiskového oddělení informoval, že prezident také autorizoval „vízové restrikce“ proti činitelům tribunálu a členům jejich rodin. Spojené státy opakovaně vyhrožovaly, že zavedou sankce proti soudu se sídlem v Haagu. USA tvrdí, že tento orgán prý nemá žádné právo vyšetřovat či stíhat americký personál bez souhlasu Washingtonu. Ve svém prohlášení Bílý dům popsal činnosti soudu jako „útok na práva amerického lidu“ a ohrožení americké národní suverenity. Prezidentova administrativa dodala, že soud se nehledě na svůj původní záměr ve skutečnosti stal prý „neefektivním“ a „neschopným“.

Haagský soud trestá válečné zločince

Úkolem ICC je pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti. Smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 USA neratifikovaly. Tehdejší prezident George Bush mladší s vytvořením soudu nesouhlasil, jeho nástupce Barack Obama měl ale v úmyslu s ICC spolupracovat. Vzhledem k počtu a četnosti amerických vojenských zásahů po celém světě jsou američtí vojáci často soudem v Haagu hnáni k odpovědnosti, což se nelíbí ultrakonzervativním kruhům současné americké administrativy. Jeho činnost napadali členové Trumpovy administrativy již dříve (viz ZDE).

Rudolf Hruboň