Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Domácí

VAKCÍNU SPUTNIK V lze nakoupit i bez evropské registrace

Ruskou vakcínu Sputnik V by bylo možné nakoupit v mimořádné situaci i bez registrace Evropskou lékovou agenturou, ale vyžadovalo by to součinnost ministerstva zdravotnictví a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), jako tomu bylo u léku Remdesivir z USA. Upozorňuje na to portál Novinky (viz ZDE).

Stejně jako v případě Remdesiviru

Ministr Jan Blatný (za ANO) však nákup Sputniku bez posvěcení EMA opakovaně odmítl. K tomu se nakonec ve středu přiklonil i premiér Andrej Babiš (ANO), který Sputnik chce do ČR dostat a rád by Česko včas předzásobil do doby, než EMA o registraci rozhodne. „Podle paragrafů, které jsou v zákoně, se to může udělat tak, že vakcína sice není schválena v centrální proceduře v EU, ale v takovém mimořádném případě může mít doporučení od SÚKL a ministerstvo pak může vydat povolení,“ vysvětlil Právu poradce premiéra Roman Prymula s tím, že touto cestou chce Česko jít. Vyzkoušelo si to už loni na jaře, kdy se s americkou firmou Gilead dohodlo na koupi Remdesiviru.

Evropská léková agentura lže

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve středu oznámila, že údajně dosud neobdržela žádost o posouzení ruské vakcíny proti COVIDu-19 Sputnik V, ani o povolení jejího použití na území Unie. Reagovala tak na prohlášení výrobce ruské vakcíny, který v úterý oznámil, že EMA jeho žádost přijala.

Na prohlášení agentury reagovala ruská strana zveřejněním části své žádosti, která potvrzuje, že byla podána žádost o posouzení vakcíny. „V reakci na prohlášení EMA, že nemohou najít žádost o posouzení (vakcíny) Sputnik V, připojujeme níže výňatek z této žádosti číslo 1379253 ze dne 29. ledna 2021,“ sdělil na Twitteru ruský výrobce, moskevský ústav Nikolaje Gamaleji, který očkovací látku vyvinul.

Zpracoval Rudolf Hruboň