Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19; Foto: Americké ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

VAKCÍNA proti COVIDu se prodraží. Pfizer si účtuje i šestou dávku

Americká společnost Pfizer se rozhodla na dodávkách vakcíny proti koronaviru maximálně vydělat. Mimo toho, že je nejdražší, začala si za jednu ampulku účtovat cenu za šest dávek namísto původních pěti. Uvádí se to v článku na serveru iDNES (viz ZDE).

Špatná smlouva

Dražší je nyní pro Českou republiku i pro zbytek Evropské unie ampulka vakcíny na COVID-19. Smlouva s firmou Pfizer totiž specifikuje cenu za dávku, nikoliv za plato. Když se totiž uzavíraly smlouvy mezi státy a firmami Pfizer a BioNTech, které vakcínu vyvinuly, počítaly obě strany s naočkováním pěti lidí z jedné ampulky. A tomu odpovídalo také schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Z jedné ampulky však lze natáhnout šest dávek, a to protože se v nich nachází „pro jistotu“ přebytečná látka. 8. ledna pak EMA využívání šesti dávek vakcíny z jedné lahvičky povolila. S tím se také aktualizovala produktová informace výrobku. A jelikož smlouvy slibují dodaný počet dávek, nikoliv lahviček, znamená to méně dodaných plat za stejnou cenu.

Nespokojenost EU

To se nelíbí řadě zemí Evropské unie. Problém je třeba v tom, že země již se šesti dávkami počítaly, nyní tak řeší třeba jak přeočkovat ty, kteří již dostali první dávku. Třeba italská vláda dokonce zvažuje firmu žalovat. Podstatné to je i v souvislosti s počtem dodaných dávek. Firma totiž nyní snižuje plánované dodávky. Česko dostalo zatím pouze kolem 250 tisíc dávek vakcíny, většina je právě od výrobce Pfizer/BioNTech. Vyočkováno bylo 196 tisíc dávek. V ČR je také asi 8 600 dávek vakcíny od druhého výrobce, americké firmy Moderna. Další by podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové měly přijít ještě do konce tohoto týdne. V únoru by jí pak mělo být dalších 110 tisíc dávek. Původně měla Moderna už v lednu dodat 80 tisíc dávek, nakonec dodá zhruba čtvrtinu.

Zpracoval Rudolf Hruboň