Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Domácí

VÁCLAV KLAUS: Zásadní úkol naší doby je udržet národní stát

„Zásadní úkol naší doby je ubránit parlamentní demokracii před Milionem chvilek a podobnými zhoubnými jevy a udržet národní stát,“ řekl Klaus na semináři v pražském Obecním domě, na kterém představil svou novou knihu “Třicet let cesty ke svobodě, ale i zpět.”

Západní civilizace je ohrožena

Klaus ve svém proslovu uvedl i „druhá nebezpečí“, která podle něj ohrožují celou západní civilizaci. „Je to pseudoliberální uvažování progresivistů, agresivní rovnostářství, agresivní zelenost a multikulturální posedlost evropských elit, která má za cíl rozbití evropských států, kultury a civilizace,“ řekl Klaus. Vymezil se rovněž proti útoku na tradiční rodinu, kterou podle něj progresivisté odsouvají na smetiště dějin.

V současné době nemáme politickou sílu něco změnit

Exprezident zmínil, že jeho přátelé mu prý vyčetli, že text jeho knihy je příliš defenzivní a pesimistický. „Tyto pocity opravdu mám. Nevyzařuje ze mě povinný optimismus, který považuji za naivní a povrchní. Reálný popis situace je, že v současnosti nemáme politickou sílu něco změnit. Současný svět je sice kritizován, ale ne zdiskreditován, jako byl komunismus,“ uvedl bývalý prezident.

Rudolf Hruboň