Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Bývalý český prezident Václav Klaus; Foto: DerHuti / Wikimedia Commons

Domácí

VÁCLAV KLAUS: Bohužel vyhrály totálně probruselské strany

Bývalý prezident Václav Klaus se vyjádřil v rozhovoru pro televizi CNN Prima News k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny. Jako negativum vidí vítězství probruselských sil a to, že se jeho bývalá strana ODS schovala pod křídla koalice SPOLU.

Došlo k pádu levice

Podle Klause pozitivním výsledkem voleb debakl Pirátů. Pozitivní pro mě je totální fiasko radikálních levicových Pirátů, kteří hrozili, že nám tu zavedou režim, proti kterému byl komunismus docela procházkou. Jsou ti, kdo nejvíc ve volbách prohráli. Voliči ukázali jistý rozum a nepodlehli neotřelosti Pirátů a spočítali jim to. Předvolební koalice se nemají dělat. Že se Maláčová nedostala, je pro mě naprosto úžasný výsledek. Došlo k pádu ČSSD a KSČM. Myslím, že je také férové říci, že výrazně oslabilo hnutí ANO Andreje Babiše, ztratilo své postavení,“ hodnotil výsledky voleb bývalý prezident.

Vítězství probruselských sil

Jako negativum výsledků voleb ale Klaus vidí to, že zvítězily strany, které označuje jako „totálně probruselské“. Za nesmyslný označil také projekt koalice SPOLU. „ODS na tom vyloženě prodělala a není to pro ně rozumné,“ řekl Klaus. Volby vyhrála koalice SPOLU. ODS tak získala 34 mandátů a oproti minulým volbám si o devět křesel polepšila. KDU-ČSL bude mít 23 poslanců a TOP 09 celkem 14. Na druhém místě skončilo hnutí ANO, třetí příčku obsadila koalice Pirátů a Starostů, kde však berou drtivou většinu 33 křesel Starostové a Piráti budou mít pouze 4 poslance. Do sněmovny se ještě dostalo hnutí SPD.

Zpracoval Rudolf Hruboň