Premiéři zemí V4 na summitu v Lublinu; Foto: Twitter Andreje Babiše

Premiéři zemí V4 na summitu v Lublinu; Foto: Twitter Andreje Babiše

Zahraniční

V4: V Bělorusku se nesmí opakovat ukrajinský scénář. Epidemiologové spolu nemluví

Premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska se na schůzce Visegrádské čtyřky (V4) shodli, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby a nesmí se opakovat ukrajinský scénář násilného převzetí moci za podpory západních tajných služeb.

Nesmí se opakovat ukrajinský scénář

„Základem jsou svobodné volby. Nemůžeme Bělorusům vnucovat, koho mají volit. Nic jim nemůžeme vnucovat. Musíme se vyvarovat ukrajinského scénáře. Bělorusové si musejí sami vybrat,“ zdůraznil český premiér Andrej Babiš. „Všichni souhlasíme s tím, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby, aby běloruský lid sám mohl rozhodnout o své budoucnosti. To je jednotné stanovisko,“ řekl polský premiér. Andrej Babiš na tiskové konferenci opět čelil otázce ohledně jeho nesouhlasu s účastí představitelky běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na schůzce v Lublinu. Uvedl, že je důležité nastolit téma Běloruska na summitu EU.

Epidemiologové spolu nemluví

Jednání se dotklo i pandemie koronaviru. „Nikdo z nás se netěší na druhou vlnu pandemie COVIDu-19, ale rychlost reakce vlád bude rozhodující faktor. Jsem rád, že jsme se dohodli na mechanismu koordinace, který nám umožní v řádu hodin dohodnout budoucí kroky,“ řekl Orbán o výsledcích debaty ohledně spolupráce V4 v této oblasti. Andrej Babiš uvedl, že problém tkví v tom, že v EU mezi sebou epidemiologové nemluví, a to je záhodno zlepšit, a proto pokládá za velmi dobrý nápad vytvořit takovou komisi na úrovni V4. „Vzájemně jsme si největší obchodní partneři. Nebylo by dobré se omezovat, protože by to mělo ekonomické dopady,“  dodal český předseda vlády.

Rudolf Hruboň