Stíhací letoun SU-27 ruského letectva; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Stíhací letoun SU-27 ruského letectva; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

OBCHOD SE ZBRANĚMI: V USA se obávají, že arabské země nakoupí ruské stíhačky

Američtí politici se obávají, že Kuvajt, Katar a Bahrajn namísto amerických stíhaček koupí ruské letouny za 9 miliard $, píše americký list The Wall Street Journal. Článek cituje z dopisu, který byl zaslán v dubnu na správu prezidenta Baracka Obamy senátory Johnem McCainem, Bob Corkerem, Jack Reedem a Claire McCaskillovou.

“Chápeme, že smluvní podmínky musí být pečlivě připraveny, ale konečné rozhodnutí bylo příliš odloženo. Prodlužování rozhodnutí zvyšuje nebezpečí, že tyto země koupí stíhačky od zahraničních dodavatelů, včetně případně od Ruska”, píše se v dopise.

“Amerika by si neměla nechat ujít příležitost rozšířit svou sféru vlivu na Středním východě, aby byla zajištěna její průmyslová převaha a neustupovala soupeřům či nepřátelům,” pokračovali senátoři ve svém apelu na prezidenta Obamu.

Podle článku jde o dodávky více než 60 stíhaček F-15, F/A-18E/F Super Hornet a F-35. Washington byl předtím nucen odložit uzavření smlouvy o dva roky s ohledem na námitky Izraele, který se obával, že letadla mohou padnout do nepovolaných rukou a mohou být použity proti němu. O ruské stíhačky se zvýšil ve světě zájem po jejich úspěšném nasazení v Sýrii.

Rudolf Hruboň