Americký prezident Donald Trump; Foto: Ali Shaker / VOA / Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump; Foto: Ali Shaker / VOA / Wikimedia Commons

Zahraniční

V USA JE UŽ 200 000 MRTVÝCH, Trump dál koronavirus zlehčuje

Americký prezident Donald Trump v úterý přiznal, že 200 000 obětí koronaviru v zemi je ostuda. Zároveň ale dodal, že kdyby se nezavedla “správná opatření”, bylo by jich prý mnohonásobně více. Uvádí se to v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE).

Trump opět vážnost nákazy zlehčoval

Trump v posledních dnech znovu vážnost nákazy COVID-19 zlehčoval a opět obvinil Čínu, že je za celosvětovou pandemii prý zodpovědná. I když už bylo jasné, že hranice 200 000 mrtvých ve Spojených státech bude překročena, Trump v úterý televizi Fox News uvedl, že země prý odvedla „úžasnou práci“ a „jediné, kde jsme pracovali špatně, bylo PR“. Trump také odmítl kritiku své politiky vůči koronavirové pandemii: „Myslím si, že kdybychom to nedělali adekvátně a správně, tak byste měli 2,5 milionu mrtvých.”

Odhady: 600 tisíc mrtvých do konce roku

Umírněné statistické modely odhadují, že do konce roku 2020 by mohlo být v USA 380 000 obětí, uvedla stanice CNN. Nejhorší scénáře pak počítají s tragickou prosincovou bilancí 600 000 obětí k Novému roku, další se 415 000, uvedl Institut pro zdravotní statistiku a zkoumání (IMHE). Podle ředitele amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Anthonyho Fauciho se situace v USA nevrátí k normálu do konce příštího roku.

Zpracoval Rudolf Hruboň