Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

V USA je nejvíce lidí BEZ PRÁCE od konce války, v Irsku 28 procent

Ve Spojených státech míra nezaměstnanosti dosáhla 14,7 procenta, což je nejvíce od konce druhé světové války. Před začátkem pandemie se přitom americká míra nezaměstnanosti pohybovala na nejnižších hodnotách za posledních padesát let. Uvádí se to v článku novin The Financial Times (viz ZDE).

Data v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Mimo zemědělství přišlo v dubnu o práci 20,5 milionu Američanů. Americká populace čítá zhruba 327 milionů lidí. Data jsou podle v současnosti používané metody sbírána od roku 1948. Nicméně se odhaduje, že za Velká hospodářská krize ve 30. letech se nezaměstnanost v USA vyšplhala na 25 procent.

Nezaměstnanost v Irsku v dubnu raketově stoupla na rekordních 28,2 procenta. Před začátkem pandemie koronaviru tam přitom nezaměstnanost nepřesahovala pět procent. V Irsku podle údajů, jež tamní statistici zveřejnili v pátek, je bez práce více než polovina – 52,8 procenta – mladých lidí v kategorii 15 až 24 let. „Data ukazují, že zaměstnanost je v Irsku na nejnižší úrovni za posledních dvacet let, upozornil ekonom banky KBC Austin Hughes. Téměř 600 tisíc Irů pobírá zvláštní sociální podporu v souvislost s epidemií nemoci COVID-19.

Rudolf Hruboň