Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

V USA havarovala druhá stíhačka za poslední týden

Americká stíhačka páté generace F-35A Lightning II havarovala během přistání ve státě Florida. Na svém účtu na sociální síti o tom informovalo 33. taktická stíhací letka Letectva Spojených států amerických.

Pilot se katapultoval

K nehodě došlo v úterý kolem 21:30 na letecké základně Eglin ve státě Florida. Pilot se dokázal katapultovat, následně byl dopraven do nemocnice k ošetření. Momentálně je jeho stav stabilní. V důsledku havárie nikdo nezemřel, na civilních objektech nebyly způsobeny žádné škody. Na oficiální stránce 33. stíhací letky na Facebooku bylo uvedeno, že bylo zahájeno vyšetřování události.

— NEWS RELEASE –An F-35A Lightning II assigned to the 58th Fighter Squadron crashed upon landing around 9:30 p.m….

Zveřejnil(a) 33rd Fighter Wing dne Úterý 19. května 2020

Havárie stíhačky F-22

Včerejší havárie americké stíhačky F-35A Lightning II byla již druhou nehodou na letecké základně Eglin za poslední týden. 15. května totiž došlo k havárii stíhacího letounu páté generace F-22. Podle oficiální informace došlo k události během výcvikového letu„Letoun F-22, přidělený ke 43. stíhací peruti a zapojený do 325. stíhací letky momentálně rozmístěné na základně Eglin, havaroval dnes ráno kolem 9:15. Místo nehody bylo na cvičišti ve vzdálenosti asi 20 km severovýchodně od hlavní základny Eglin,“ uvádí se v prohlášení velení základny.

Americký stíhací letoun F-22 Raptor; Foto: Master Sgt. Andy Dunaway / US Air Force / Wikimedia Commons

Podle oficiálních zdrojů se pilot letounu katapultoval a zůstal naživu. Byl následně převezen do nemocnice, jeho stav je stabilní. Rovněž se dodává, že nehoda si nevyžádala žádné oběti, nedošlo ani ke škodám na zemi.

Výroba stíhaček F-35 je ohrožena

Výroba nejnovější americké stíhačky F-35 je ohrožena, jelikož Turecko zastavilo výrobu řady komponentů. V současné době se minimálně 15 dílů letadla nevyrábí v požadovaném množství, uvádí se ve zprávě Státního kontrolního úřadu USA. Přibližně 60 procent nedostatku náhradních dílů připadá na 20 dodavatelů. V minulém roce Spojené státy jednostranně vyloučily Turecko z mezinárodního programu na výrobu páté generace stíhacího letounu F-35, což způsobilo nespokojenost Ankary. Washington se rozhodl k tomuto kroku kvůli tomu, že dříve Turecko koupilo ruské protiletadlové raketové systémy Triumf S-400. Turecko vyrábělo značné množství součástek potřebných pro montáž F-35. Zásadním problémem pro USA se stalo zejména to, že některé komponenty mohly poskytovat pouze turecké firmy.

Rudolf Hruboň