Bombardér SU-24 ruského letectva; Foto: US Army

Bombardér SU-24 ruského letectva; Foto: US Army

Zahraniční

SPRAVEDLNOST: V Turecku byl zatčen vrah ruského pilota

Policie zatkla v Izmiru Alparslana Celika, který se již dříve přiznal v tisku k odpovědnosti za vraždu ruského pilota Su-24M, loni v listopadu sestřeleného tureckým letectvem v Sýrii.

Jak uvádí turecká tisková agentura “Dogan”, Celik spolu s 14 dalšími podezřelými byli zatčeni v restauraci v Izmiru. Oficiální mluvčí Ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová prohlásila, že Moskva si ověří informace o zadržení vraha a vyjádří se k nim později.

Tento krok tureckého režimu je mezinárodními pozorovateli dáván do souvislosti s úpornou snahou prezidenta Erdogana o obnovení vztahů s Ruskem.

Ruský letoun Su-24, který se účastnil vojenských akcí v Sýrii, byl sestřelen tureckou stíhačkou F-16 24. listopadu 2015. Turecko obvinilo ruské letadlo z narušení vzdušného prostoru země.

V reakci na to ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že Su-24M byl na obloze nad Sýrií, a hranice narušilo turecké letadlo. Posádce sestřeleného bombardéru se podařilo se katapultovat, ale velitel Oleg Peshkov byl zabit střelbou Celika a dalších tureckých teroristů ze země.

Rudolf Hruboň