Mainstreamová média informovala o víkendové demonstraci několika tisíc lidí v Moskvě, kteří protestovali proti přísnějším zákonům na kontrolu internetu. O tom, že obdobný zákon, na jehož základě může u nás vypnout web jakýkoliv policista až na 3 měsíce, taktně pomlčela. Psali jsme o tom ZDE.
Ochrana proti falešným a urážlivým informacím
Ruský parlament v minulých dnech schválil ve druhém čtení novelu zákona, který rozšiřuje pravomoci úřadů při postihu falešných a urážlivých informací. Kontrolní orgán Roskomnadzor má mimo jiné dostat právo zablokovat internetové zdroje, které “ohrožují veřejnou mravnost a šíří neúctu ke státu, státním symbolům a ústavě Ruské federace” nebo urážejí orgány pověřené výkonem státní moci.
U nás byla přijata obdobná novela zákona
Bez větší mediální pozornosti prošla českým parlamentem novela zákona č. 141/1961 Sb. neboli trestního řádu. Ta přináší jen několik menších úprav, jedna je však poměrně nebezpečná a zásadně se dotýká fungování webů v případě řešení sporných situací. Upravený zákon již začal platit od 1. února a na jeho problematickou novinku upozornila na svém blogu společnost Wedos (viz ZDE), největší registrátor domén u nás.
Vypnout web může jakýkoliv policista
Pravomoci policie se novelou značně rozšiřují. Pokud by zveřejnění sporných dat znamenalo pokračování trestní činnosti nebo jejímu opakování, lze nařídit třetí straně, která tato data uchovává, aby k nim znemožnila veřejný přístup. Jinými slovy, je možné po provozovateli hostingu vymoci, aby web vypnul. Jenže pravomoc k tomuto radikálnímu řešení bude mít i policista, který se bude domnívat, že věc nesnese odkladu a nemůže čekat, než mu odstavení webu schválí státní zástupce. V takovém případě může hostingu nařídit, aby daný web až na tři měsíce okamžitě odstavil.
Rudolf Hruboň