Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

V Rusku bylo zahájeno testování vakcíny SPUTNIK V ve formě nosních kapek

V Rusku začaly klinické studie s ruskou vakcínou proti koronaviru Sputnik V ve formě nosních kapek pro malé děti do 3–4 let. Oznámil to v pondělí 22. března ředitel střediska Gamalejova ústavu Alexandr Gincburg.

Zcela bez vedlejších účinků

„Je u nás vyvinuta a patentována a nyní probíhají, prakticky začínají klinické testy internazální formy Sputniku V. Jedná se samozřejmě o velmi jemnou a pohodlnou formu očkování dětí, zejména malých,“ řekl během porady u ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Gincburgových slov internazální forma, jak ukazují první experimenty, zcela postrádá jakékoli vedlejší účinky. Testy by měly být dokončeny letos, upřesnil.

Světově úspěšná vakcína

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že první složkou vakcíny proti koronaviru bylo očkováno již 6,3 milionu Rusů a 4,3 milionu lidí dostalo obě dávky přípravku. Samotný prezident se chce nechat očkovat 23. března. Podle jeho slov roste v zahraničí zájem o ruskou vakcínu Sputnik V proti koronavirové infekci, a to navzdory záměrné diskreditaci této vakcíny a informačním podvrhům. První vakcína proti koronaviru v Rusku i na světě byla zaregistrována 11. srpna loňského roku. Sputnik V byl vyvinut specialisty z Gamalejova ústavu.

Zpracoval Rudolf Hruboň