Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Domácí

V ODS sílí hlasy proti trojkoalici

Hlasy kritické vůči trojkoalici SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) nabývají v ODS na síle. Krev kritikům trojbloku vlil do žil verdikt Ústavního soudu, který zrušil zaokrouhlování voličských hlasů při přepočtu na mandáty. Upozornil na to server Novinky (viz ZDE).

ODS by měla jít do voleb sama

V ODS, která je v koalici SPOLU nejsilnější stranou, zní názory, že by teď měla koalici s TOP 09 a KDU-ČSL rozpustit a jít do voleb sama. Naposledy takové usnesení přijala zlínská regionální buňka, ale kritické hlasy se ozývají například i z pražské ODS„Regionální rada konstatuje, že všechny důvody uváděné hlavními aktéry pro společný postup tří stran ve volbách rozhodnutím Ústavního soudu pominuly,“ stojí v usnesení regionální rady, která rovněž vyzvala výkonnou radu ODS, aby své usnesení o trojkoalici zrušila. Výkonná rada se má sejít ve středu.

„Záchranné lano pro TOP 09“

Další z kritiků, europoslanec Jan Zahradil, Právu řekl, že vnímá kritiku především z členské základny. V Praze ODS přepustila první místo na kandidátce předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, na jednom z předních míst bude také poslanec za TOP 09 Dominik Feri. „Nespokojenost tu je, ale nikdo to nebude hnát tak daleko, aby koalici zbořil. Naši voliči to zřejmě akceptují, ale členská základna je radikálnější. Štve je, že teď házíme záchranné lano TOP 09, která je vyřízená a vždy nám škodila,“  řekl Právu Zahradil.

Zpracoval Rudolf Hruboň