Stefan Kretzschmar, bývalý německý házenkář; Foto: Sven Almond / Wikimedia Commons

Stefan Kretzschmar, bývalý německý házenkář; Foto: Sven Almond / Wikimedia Commons

Zahraniční

“V Německu už nemáme názorovou SVOBODU”, prohlásil německý sportovec

Na stav názorové svobody v Německu si pro německý list Der Bild postěžoval bývalý známý házenkář, dnes sportovní legenda Stefan Kretzschmar (viz ZDE).

Skutečná názorová svoboda neexistuje

“Když v naší zemi mluvíme o názorové svobodě, pak jsme svobodní v tom smyslu, že nás nezavřou do vězení, pokud řekneme něco kritického. Nemáme ale svobodu v tom skutečném smyslu toho slova. Když řekneme něco společensky kritického, musíme počítat ze strany našich zaměstnavatelů s represemi, máme problémy s reklamními smlouvami, které jsou nám pak vypovídány, protože se pak nehodíme do konceptu smluvních partnerů”, prohlásil Kretzschmar.

Kritické názory jsou postihovány

“Dnes je společnost konstruovaná tak, že dostaneš za každý komentář na hubu. To nikdo nechce. Tomu se se nechce žádnej sportovní profík vystavovat. Nikdo nevystrčí hlavu vejš, než musí. Má strach, že ho okamžitě někdo klepne přes prsty. Kdo ze sportovců se ještě nějak politicky vyjadřuje? Jedině pokud jde o mainstreamovej názor – jsme pestří nebo refugees welcome, kde se společensky není možné dopustit chyby. Ale pokud máte kritický postoj, společensky nebo k vládě, pak nesmíte v této zemi nic říci”, dodal bývalý sportovec.

Rudolf Hruboň