Bombardování Mariupolu; Foto: Ukrajinské ministerstvo vnitra / Wikimedia Commons

Bombardování Mariupolu; Foto: Ukrajinské ministerstvo vnitra / Wikimedia Commons

Zahraniční

V MARIUPOLU SE VZDALO 1000 ukrajinských vojáků

Více než 1000 ukrajinských mariňáků se vzdalo v obleženém přístavu Mariupol, uvedlo ve středu ruské ministerstvo obrany o hlavním cíli Moskvy v oblasti východního Donbasu, který ještě musí dostat pod svou kontrolu. Informovala o tom agentura Reuters (viz ZDE).

Centrum neonacistického odporu

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se vzdalo 1026 vojáků 36. ukrajinské námořní brigády, včetně 162 důstojníků. Ruská televize ukázala záběry, ukazující ukrajinské vojáky, z nichž mnozí byli zraněni. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly pokračují v útocích na průmyslový závod Azovstal, kde se ukrývají příslušníci nechvalně známého neonacistického pluku Azov. Jeho členové jsou známí extrémní brutalitou zejména vůči ruským zajatcům, které mučí a zabíjejí. Jakmile Rusové obsadí Azovstal, měli by plnou kontrolu nad Mariupolem, hlavním ukrajinským přístavem.

Kyjev se na vojáky vykašlal

O Mariupol, obklopený ruskými jednotkami po celé týdny, se strhl jeden z nejzuřivějších bojů války. V případě kapitulace Ukrajinců by byl prvním velkým městem, které obsadili Rusové od svého vpádu na Ukrajinu 24. února. V pondělí 36. ukrajinská brigáda námořní pěchoty uvedla, že se připravuje na poslední bitvu v Mariupolu, která skončí “smrtí nebo zajetím,” protože jejím jednotkám došla munice. Příslušníci pluku Azov si v minulých dnech stěžovali na “nedostatečnou komunikaci” s představiteli kyjevského režimu. Podle portálu Ukrajinska pravda vytýkají politikům, že se s nimi již přes dva týdny nespojili a neberou jim telefony.

Zpracoval Rudolf Hruboň