Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

ODHALENÍ: V Lotyšsku otevřeli archivy KGB. Země je téměř ochromená

Velký zájem lotyšské veřejnosti vyvolal předvánoční “dárek”, který připravil Lotyšský národní archiv, který zpřístupnil záznamy o Lotyších, kteří v minulosti spolupracovali se sovětskou tajnou službou KGB. Zpřístupněny jsou jejich osobní karty s pseudonymy, telefonní seznamy a také seznamy těch, kteří se chystali odejít jako agenti do zahraničí.

V seznamech je mnoho známých jmen

Seznam bývalých “agentů” obsahuje řadu zajímavých jmen – např. dirigenta Arvida Platperse, zastupujícího metropolitu Rigy a celého Lotyšska Alexandera Kudrjašova, zakladatele řetězce restaurací LIDA Gunorse Kirsunse, bývalého kapitána národního basketbalového týmu SSSR Valdise Valterse a další. A nejen ty, kteří spolupracovali s režimem – například náměstka tří lotyšských sejmů, bývalé starosty nebo bývalého premiéra Lotyšska v letech 2007-2009 Ivarse Godmanise, který se v minulosti vždy prezentoval jako “bojovník s komunistickým režimem”.

Zájem je velký, očekává se “déšť pokání”

K prohlížení záznamů není potřeba žádné zvláštní oprávnění. Stačí se zaregistrovat na webu kgb.arhivi.lv a uvést důvod. Za první půl hodiny se na stránky přihlásilo přes tři tisíce uživatelů. Celkem 10 612 karet je umístěno v otevřeném přístupu, úhledně naskenováno a publikováno v abecedním pořadí. Kromě těch, kteří souhlasili s tím, že spolupracovali s KGB a dokonce získali pseudonymy, existují seznamy těch, kteří se chystali odejít do zahraničí, a jména potenciálních kandidátů na nábor. Většina těch, kteří byli zveřejněni, zatím mlčí, ale v nejbližších dnech je pravděpodobné, že začnou zveřejňovat různá vysvětlení a omluvy za to, že spolupracovali se sovětskou tajnou bezpečností.

Rudolf Hruboň