Ilustrační foto: Profil NATO na sociální síti

Ilustrační foto: Profil NATO na sociální síti

Zahraniční

V LOTYŠSKU na hranicích s Ruskem proběhlo vojenské cvičení NATO

V uplynulém týdnu proběhlo v Lotyšsku mezinárodní vojenské cvičení Iron Spear 2021 (Železné kopí 2021) za účasti vojáků jedenácti zemí NATO, uvádí tisková zpráva ministerstva obrany této pobaltské republiky.

Nácvik koordinace při útoku na Rusko

Cvičení trvalo od pondělí do pátku. Během manévrů byla nacvičována bojová střelba z tanků a obrněných vozidel. „Cvičení proběhlo na vojenském polygonu v Adaži za účasti bojových skupin rozšířené přítomnosti NATO v Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Polsku, a také vojáků mechanizované pěchotní brigády pozemních sil republiky. Účelem cvičení je zdokonalování spolupráce a součinnosti lotyšských a spojeneckých ozbrojených sil v bojové střelbě z tanků a obrněných vozidel,“ uvádí se v tiskové zprávě. Cvičení se koná pravidelně od roku 2018 v rámci taktiky posilování vojenské přítomnosti NATO na ruských hranicích.

Zvýšená aktivita NATO na ruských hranicích

O nasazení bojových skupin v pobaltských státech a Polsku bylo rozhodnuto na summitu NATO ve Varšavě v červenci 2016. Počet sil NATO v Lotyšsku je asi 1,5 tisíce vojáků. V posledních letech Rusko informuje o bezprecedentní aktivitě NATO podél svých západních hranic. NATO rozšiřuje iniciativy a nazývá to „brzděním ruské agrese“. Moskva opakovaně vyjadřuje znepokojení nad hromaděním aliančních sil v Evropě. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov již dříve řekl, že Rusko pro nikoho nepředstavuje žádnou hrozbu, ale nebude přehlížet akce, které jsou potenciálně nebezpečné pro jeho zájmy.

Zpracoval Rudolf Hruboň