Ilustrační foto: Friedrich Haag / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Friedrich Haag / Wikimedia Commons

Zahraniční

V ITÁLII zemřelo nejvíce lidí od druhé světové války

V Itálii loni zemřelo 746 146 osob, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války. Je to o 100 525 víc, než byl průměrný počet úmrtí v předchozích pěti letech. Nárůst naznačuje, že si pandemie vyžádala loni více obětí než oficiálně uváděných 75 891 úmrtí. Uvedl to ve své zprávě italský statistický úřad ISTAT (viz ZDE).

Více úmrtí, než se oficiálně přiznává

Nárůst počtu zemřelých je nejvyšší ve skupině osob starších osmdesáti let a pak ve skupině mezi 65 a 79 lety. Loni zemřelo v Itálii o 15,6 procenta více lidí, než byl průměr z předchozích pěti let. Naznačuje to, že si koronavirus vyžádal více obětí, než se udává. Podíl evidovaných obětí z řad lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem SARS-CoV-2, totiž činí podle Vrchního zdravotnického úřadu 10,2 procenta, přičemž se poměr hodně liší podle regionů. V nejpostiženějších oblastech na severu země činí jejich podíl 14,5 procenta, na jihu pak jen pět procent.

V období od 21. února, kdy byla nákaza v Itálii poprvé zaznamenána, až do konce loňského roku, činí nárůst počtu zemřelých proti průměru z předchozích pěti let dokonce 21 procent. Itálie patřila loni k zemím, které nejvíce postihla pandemie. S nákazou se potýká i nadále, denně umírá na 300 nakažených a počet obětí z řad infikovaných dosáhla podle oficiálních údajů už 99 271.

Zpracoval Rudolf Hruboň