Bojovníci islámského státu; Foto: Mirwais Bezhan (VOA) / Wikimedia Commons

Bojovníci islámského státu; Foto: Mirwais Bezhan (VOA) / Wikimedia Commons

Společnost

V Evropě jsou nezvěstné stovky bývalých bojovníků ISLÁMSKÉHO STÁTU

Úřady mnohých evropských zemí nemají informace o stovkách bývalých bojovníků tzv. Islámského státu, kteří se vrátili do Evropy. Uvádí se to v článku Gatestone Institutu (viz ZDE).

Chaos v Německu

Německá vláda ztratila přehled o desítkách Němců, kteří v posledních letech odcestovali do Iráku a Sýrie, aby se připojili k Islámskému státu (IS). Tato skutečnost vychází najevo spolu s rostoucími obavami z toho, že se někteří z těchto bojovníků vracejí do Německa, aniž by o nich úřady věděly. Podle novin Welt am Sonntag (viz ZDE) německé ministerstvo vnitra v reakci na otázku generální tajemnice liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Lindy Teutebergové odpovědělo, že německé úřady nemají informace o místě pobytu nejméně 160 Němců, kteří odešli bojovat za IS. Ministerstvo řeklo, že ačkoliv někteří pravděpodobně zahynuli v boji, jiní se skrývají a mohou se pokusit vrátit do Německa.

“Vzhledem k velmi nesourodé ochraně vnějších hranic EU je velmi znepokojující, že německá vláda nepřijala žádná další opatření, která by zabránila nekontrolovanému návratu bojovníků IS a jejich vstupu do ilegality,” řekla Linda Teutebergová novinám Welt am Sonntag. A dodala, že vláda “stále ještě nemá žádnou koncepci, jak se vypořádat s bývalými bojovníky IS z Německa,” včetně “Němců zadržených ve válečné zóně a více než 200 bývalých stoupenců IS, kteří se do Německa již vrátili.”

Problém pro celou EU

Nezvěstní bojovníci IS jsou celoevropským problémem. Studie Mezinárodního centra pro studium radikalizace (ICSR) z července 2018 odhadla, že k Islámskému státu se ze západní Evropy přidalo více než 5 900 lidí – 3 379 mužů, 1 023 žen a 1 502 nezletilých. K Islámskému státu se přidalo také 7 250 lidí z východní Evropy. Podle odhadů ICSR se do západní Evropy vrátilo kolem 1 765 bojovníků IS a do východní Evropy 784. Podle agentury Reuters je v kurdských táborech v severní Sýrii zadržováno nejméně 800 bojovníků IS a asi 700 jejich manželek a 1500 jejich dětí. Není jasné, kolik bojovníků IS zahynulo v boji a kolik se jich ukrývá.

Do Rakouska se například z 250 bojovníků IS vrátilo 93. Do Belgie se z 500 bojovníků IS vrátilo 123. Do Británie se z 850 bojovníků IS vrátilo 425. Do Dánska se ze 145 bojovníků IS vrátilo 72. Do Francie se z 1 900 bojovníků IS vrátilo 400. Do Itálie se ze 129 bojovníků IS vrátilo 11. Do Nizozemska se z 300 bojovníků IS vrátilo 60. Do Španělska se z 210 bojovníků IS vrátilo 30. Do Švédska se z odhadovaných 300 lidí, kteří opustili zemi, aby vstoupili do služeb Islámského státu, vrátilo přibližně 150 lidí. Odhadem 100 švédských bojovníků IS padlo v boji; o místě pobytu ostatních nemá švédská vláda informace.

Bezpečnostní riziko

Navrátilci, kteří se dopouštěli zločinů pod vlajkou Islámského státu, se mohou stát pro Evropu bezpečnostním rizikem. To, že jejich působení ve prospěch islamistů nebylo většinou důkladně vyšetřeno a spáchané zločiny zůstávají nepotrestány, vytváří podmínky pro růst terorismu zaměřeného vůči obyvatelům evropských zemí. Pokud navíc u stovek bývalých džihádistů není ani známo místo jejich pobytu, co dělají a jak se živí, je to podhoubí pro růst ilegálních teroristických buněk a kriminálních struktur.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň