Téměř polovina ekonomických ztrát spojených s protiruskými sankcemi postihuje země, které je zavedly. Největší část se týká Německa. S odkazem na studii ekonomů Mathieua Croze a Juliana Hinze to uvádí německý list Handelsblatt (viz ZDE).
Enormní ztráty
Autoři studie zjistili, že měsíční obchodní ztráty činí čtyři miliardy dolarů. Přitom odborníci, jak uvádí publikace, dospěli k „překvapivým závěrům“, ze kterých vyplývá, že 45 procent ztrát připadá na na hlavu těch zemí, které sankce zavedly. Na Evropskou unii připadá celkem 92 procent ztrát, které západním zemím způsobily protiruské sankce. Německo musí nést lví podíl, tedy 38 procent, což činí 667 milionů dolarů měsíčně. Kromě toho je ve studiích také uvedeno, že francouzské společnosti nedokázaly kompenzovat ztráty, které utrpěly v důsledku západních sankcí proti Rusku.
Protiruské sankce
Vzájemné vztahy Ruska a západních zemí se zhoršují od roku 2014 v souvislosti se situací na Ukrajině a kolem Krymu, který se připojil k Rusku po referendu na poloostrově. Západ obvinil Rusko ze zasahování a zavedl proti němu sankce. Moskva přijala opatření, zaměřila se na nahrazování dovozu a nejednou prohlásila, že hovořit s ní jazykem sankcí je kontraproduktivní. Rusko opakovaně zdůrazňovalo, že není stranou konfliktu na Ukrajině a subjektem Minských dohod o urovnání.
Rudolf Hruboň