Ilustrační foto: 	HTUK / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: HTUK / Wikimedia Commons

Zahraniční

V BRITÁNII umírali lidé i bez COVIDu. Potřební se nedočkali záchranky

Koronavirus má na svědomí některé ztracené životy i nepřímo. V Británii kolem Vánoc stoupl počet zemřelých kvůli tomu, že přeplněné nemocnice nestihly odbavovat ambulance přijíždějící s pacienty v těžkých stavech, uvedla televize BBC (viz ZDE).

Sanitky čekaly na příjem hodiny

V Londýně například stoupnul čas, který ambulance strávily před nemocnicemi čekáním na vyložení pacientů zaměstnancům špitálu, o 63 procent. V hrabství Západní Midlands o 48 procent. V týdnu mezi Vánoci strávily ambulance při čekání u nemocnic v hrabství Severní Middlesex v průměru dvakrát více času než obvykle. Zatímco loni se jednalo o 198 hodin celkem, předloni o 94 hodin. Vozy čekaly někde i v zástupech a kolikrát i v řádu hodin. Podle informací britského ministerstva zdravotnictví se stav začal lepšit až po 30. prosinci, kdy začalo v nemocnici ubývat pacientů s koronavirem, kteří vyžadovali hospitalizaci.

Bezmoc kvůli zbytečným úmrtím

„Všechno se to stalo kvůli koronaviru, který poukázal na velmi křehký britský zdravotní systém. Ten pocit, že si člověk zavolá záchranku, protože má vážné zdravotní problémy a systém, který mu má rychle pomoci, toho není schopen… to je prostě příšerné,“ uvedl zástupce ředitele medicínské Royal College Adrian Boyle. COVID dostal britské zdravotnictví pod obrovský tlak. Všichni pracovníci v oboru dělají, co mohou. Zdravotnictví kvůli koronaviru čelí velkým výzvám a my musíme zajistit, aby bylo připravené kapacitně i finančně, aby tuhle COVIDovou bouři přečkalo,“ uvedlo ve svém stanovisku ministerstvo zdravotnictví a sociální péče.

Zpracoval Rudolf Hruboň