Ilustrační foto: Canley / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Canley / Wikimedia Commons

Zahraniční

V Británii řádí VRAŽEDNÉ GANGY. Umírají hlavně nezletilí

Británie se vzpamatovává z bilance dvanácti vražd převážně mladých a nezletilých za posledních 14 dnů. Naposledy v neděli pobodali sedmnáctiletého chlapce. Uvádí se to v článku na serveru iDNES (viz ZDE).

Pachatelé “tmavší pleti”

Yousef Ghaleb Makki byl v noci na neděli napaden nožem. Zemřel v nemocnici o pár hodin později. Za útokem stojí pravděpodobně dva sedmnáctiletí mladíci, kteří byli tentýž den zatčeni. Už v pátek potkal v Londýně podobný osud 17-letou Jodie Chesneyovou, která hrála večer v parku s přáteli hudbu. Najednou se objevili dva mladíci, z nichž jeden ji bodl nožem do zad. Podle prvních výsledků vyšetřování byl pachatel tmavší pleti. Po útočnících se zatím bezvýsledně pátrá.

Vláda chce řešit násilí “osvětou”

Od roku 2016 vzrostl v Británii počet vražd spáchaných nezletilými na jejich vrstevnících téměř dvojnásobně. Za posledních pět let množství zraněných mezi mládeží následkem útoku řeznou zbraní stouplo dokonce o 93 procent. Britská vláda se snaží vzrůstající útoky zastavit osvětou. Chce také přidat peníze policii nebo prodloužit tresty vězení. Britské ministerstvo vnitra tvrdí, že situaci vyřeší, už od října loňského roku.

Na ulicích ubylo 20 000 policistů

Policii chce vláda na roky 2019 a 2020 přidat téměř miliardu liber. Ve Sněmovně lordů projednávají poslanci zákon o zbraních. Měly by se zvýšit tresty za napadení nožem a kyselinou. Zda budou tato opatření dostačující, bude jasné v následujících měsících. Premiérka Theresa Mayová nedávno prohlásila, že chápe obavy Britů z rostoucího počtu podobných útoků, ale že prý nijak nesouvisí s poklesem počtu policistů v ulicích. V souvislosti s úspornými opatřeními za posledních téměř deset let ubylo jen v Anglii a Walesu podle BBC na 20 000 policistů.

Rudolf Hruboň