Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

V BĚLORUSKU byl odhalen plán na vraždu Lukašenka a státní převrat

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že ti, kteří plánovali státní převrat v Bělorusku, zvažovali několik scénářů. Jednalo se i o atentát na prezidenta země při přehlídce 9. května, útok na slavnostní průvod a jeho venkovskou rezidenci. Oznámila to agentura Belta (viz ZDE).

Plán vraždy prezidenta

„Zpočátku plánovali odstranit prezidenta na přehlídce 9. května. Je však obtížné si představit realizaci takového plánu v Bělorusku, proto od původní myšlenky upustili. Pak uvažovali o útoku na prezidentský průvod. Za tímto účelem si dokonce koupili a přivezli do Běloruska granátomety. Ani takový scénář by nebyli schopni provést: z bezpečnostních důvodů se auta v průvodu pohybují vysokou rychlostí a pravděpodobnost, že se do nich dostanete, je velmi malá,“ citovala v sobotu Lukašenkova slova zpravodajská agentura Belta. Podle třetího scénáře měli ozbrojení lidé zaútočit na rezidenci prezidenta, přičemž „na zničení rezidence společně s hlavou státu bylo vyčleněno 10 milionů dolarů a odstřelovač“.

Zapojení Američanů

Lukašenko taktéž uvedl, že mezi spiklenci byl zaměstnanec běloruských tajných služeb, který „hrál roli zaprodaného generála“. „Byl to náš agent. Dobrá práce. Tento chlápek nám hodně pomohl, nebál se. Chtěli skrze něj získat armádu,“ řekl prezident. Lukašenko 17. dubna informoval o zatčení skupiny lidí, kteří na něj a na jeho děti připravovali atentát. Podle prezidenta jsou do toho zapojeny tajné americké služby. Současně skupina zahrnovala běloruské občany i cizince, kteří podle KGB země chtěli kromě fyzického odstranění Lukašenka uspořádat ozbrojené povstání, aby se zmocnili moci násilnými prostředky.

Dekret o předání moci v případě nouze

Prezident Běloruska Alexander Lukašenko oznámil, že brzy podepíše dekret o předání moci v zemi Radě bezpečnosti, a to v případě nouze. „Řekněte mi, jestli zítra nebude prezident, garantujete, že bude všechno v pořádku? Ne. Proto v tomto případě v příštích dnech podepíšu dekret o tom, jak bude v Bělorusku budována moc. Třeba kdyby prezident byl zastřelen – zítra bude zmocněna Rada bezpečnosti. Je zapotřebí zavádět mimořádný, až vojenský, stav okamžitě, pokud se někdo na hranicích pohne,“ uvedl Lukašenko. Lukašenko dodal, že taková potřeba pravděpodobně už nepřijde, ale člověk nesmí ztratit ostražitost, „musí předvídat všechno“.

Zpracoval Rudolf Hruboň