Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

UŽ ŽÁDNÉ MIGRANTY: Švédsko mění azylovou politiku

Švédsko razantně mění svůj postoj vůči migrantům. Země poskytne Řecku materiální pomoc, ovšem žádné běžence nepřijme. Země se tak zařadila po bok Rakousku či států Visegrádské čtyřky, které odmítají přijímat migranty, píše server týdeníku Focus (viz ZDE).

Premiér Löfven je pod tlakem

Volby v roce 2018 ovládlo téma migrace a premiér Löfven je pod tlakem. Jeho koaliční vláda se Zelenými je menšinová, a jak připomínají média, je nejslabší za posledních 70 let. V roce 2015 bylo ve Švédsku podáno přes 160 tisíc žádostí o azyl, což bylo v Evropě nejvíce v poměru na jednoho obyvatele. Švédsko spolu s Německem patřilo k nejžádanějším cílům běženců. V té době byla země hrdá na svůj liberální přístup. „Moje Evropa nestaví zdi,“ řekl tehdy premiér Stefan Löfven.

Dramatický nárůst kriminality

Po pěti letech se země potýká s dramatickým nárůstem kriminality a nezvládnutou integrací. Švédsko čelí především rostoucí kriminalitě gangů na sociálně znevýhodněných předměstích. Od začátku letošního roku například během přestřelek kriminálních organizovaných skupin zemřelo 27 lidí. Téměř všichni to byli mladí muži, členové gangů, uvedl Frankfurter Rundschau. Zástupce policejního prezidenta Mats Löfving v případě kriminality gangů dokonce mluví o „systémové hrozbě“.

Boj proti zločineckým gangům selhává

Roste počet sexuálně motivovaných útoků a rozšiřují se „no-go“ zóny (oblasti bez kontrol). Boj proti zločineckým gangům zatím selhává. Podle údajů švédského sociologa Görana Adamsona bylo 58 procent pachatelů trestných činů spáchaných v roce 2017 migranty„Když máte migraci v takovém rozsahu, že integrace již nefunguje, je jasné, že ve společnosti nastane sociální napětí, a to není dobré,“ řekl premiér Löfven v televizním rozhovoru. Svými slovy naznačil, že v integračních snahách nastaly chyby.

Zpracoval Rudolf Hruboň