Ilustrační foto: Erictorres-2002 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Erictorres-2002 / Wikimedia Commons

Domácí

ÚSPĚCH: Stát loni vybral na daních více peněz

Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) 413,3 miliardy korun, tedy meziročně o 8,3 procenta více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 174 miliard korun, a výběr daně tak stoupl meziročně o dvě procenta. Více stát získal loni i v případě dalších daní. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou na internetu (viz ZDE).

Úspěch nově zavedených opatření

“Skutečný meziroční růst inkasa DPH byl vyšší než odhadovaný meziroční růst výdajů na spotřebu vlády a domácností, což indikuje stále pozitivní dodatečný efekt ze zavedení elektronické evidence tržeb (EET), kontrolního hlášení a celkově to znamená efektivnější výběr tohoto daňového příjmu,” uvedlo na počátku ledna ministerstvo financí.

Vyšší příjmy pro státní rozpočet

Samotný státní rozpočet loni z DPH získal 279 miliard korun, meziročně o 4,9 procenta více. Na firemních daních do státní pokladny putovalo 117,5 miliardy korun, meziročně o dvě procenta více. Z výsledků státního rozpočtu za loňský rok také vyplývá, že celostátní inkaso spotřebních daní loni stouplo o 2,8 procenta na 167,5 miliardy korun.

-rh-