Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

ÚSPĚCH: Agentura Moody’s po 17 letech zlepšila Česku rating

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3. To znamená, že riziko investice v zemi je nízké a investice je bezpečná. Naposledy zvedla tato agentura Česku rating v roce 2002 na stupeň A1.

Ocenění ekonomické politiky vlády

Výhled označila společnost za stabilní. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy, které podporují průmysl s přidanou hodnotou, ocenila i rostoucí zaměstnanost především hůře zaměstnatelných skupin. Agentura Moody’s upozornila, že Česko má velmi příznivý vývoj míry zadlužení, které se dobře vyvíjí od roku 2012. Taktéž očekává, že v letech 2019 a 2020 se dále sníží a do roku 2023 klesne pod 30 procent HDP. Současně ale agentura uvedla, že výzvou bude způsob, jakým se země vyrovná se stárnutím populace. Upozornila na nutnost zdravotních a sociálních reforem v nadcházejících desetiletích. Všimla i rostoucích cen nemovitostí a horší dostupnosti bydlení.

Je to úspěch, zhodnotil Babiš zvýšení ratingu

Za skvělý úspěch pro české hospodářství označil premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodnutí mezinárodní ratingové agentury Moody’s Investors Service zlepšit hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na Facebooku uvedla, že změna ušetří Česku na finančních trzích stovky milionů. Schillerová na Facebooku napsala, že jí rozhodnutí agentury dává „neskutečnou sílu do další práce. Čím vyšší známku země obdrží, tím více je považována za spolehlivějšího dlužníka a může si pak na trhu půjčovat za výhodnějších podmínek. Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze, které následně můžeme použít tam, kde jsou nejvíce potřeba,” uvedla ministryně.

Rudolf Hruboň