Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA zaútočily na haagský trestní soud. Chtějí chránit své válečné zločince

Na Haagský trestní soud pro válečné zločince (ICC) zaútočil bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeden z předních jestřábů v jeho administrativě John Bolton.

Pro USA je haagský soud mrtvý

„Spojené státy využijí všech prostředků, aby ochránily své občany a občany spojeneckých zemí před nespravedlivým pronásledováním ilegálního soudu,“ prohlásil Bolton. „Nebudeme s ICC spolupracovat, nebudeme mu poskytovat žádnou pomoc. Nepřipojíme se k ICC a necháme ho samovolně zaniknout, pro nás je už mrtvý,“ dodal.

Mezinárodní trestní soud zkritizoval také za to, že údajně popírá právo Izraele na obranu. USA rovněž připravují závazné dvoustranné smlouvy, které cizím státům zabrání vydávat Američany k potrestání haagskému soudu.

Haagský soud trestá válečné zločince

Úkolem ICC je pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti. Smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 USA neratifikovaly. Tehdejší prezident George Bush mladší s vytvořením soudu nesouhlasil, jeho nástupce Barack Obama měl ale v úmyslu s ICC spolupracovat.

Vzhledem k počtu a četnosti amerických vojenských zásahů po celém světě jsou američtí vojáci často soudem v Haagu hnáni k odpovědnosti, což se nelíbí ultrakonzervativním kruhům současné americké administrativy.

Rudolf Hruboň