Přeplněný záchytný tábor pro migrující mládež v Texasu; Foto: senátor Henry Cuellar

Přeplněný záchytný tábor pro migrující mládež v Texasu; Foto: senátor Henry Cuellar

Zahraniční

USA ZADRŽUJÍ TISÍCE DĚTÍ v detenčních táborech pro imigranty

Více než 18 tisíc dětských migrantů bylo v březnu umístěno do zadržovacích táborů na hranici Mexika se Spojenými státy. To je nový rekord. Detenční centra jsou přeplněná a americká média označují podmínky v nich jako „otřesn锄vězeňské”. Upozorňuje na to server Novinky (viz ZDE).

Krach Bidenovy migrační politiky

Prezident Joe Biden navíc hranici dosud nenavštívil, za což je kritizován nejen opozicí, ale i svými spolustraníky. Ještě před pár týdny ujišťoval šéf Bílého domu, že je rostoucí počet migrantů v souladu se sezónním trendem. Jenže takto velký počet lidí zadržela pohraniční stráž naposledy v březnu 2001. Velkou část ilegálních migrantů, zpravidla dospělých, vláda rychle vyhostí. Oproti svému předchůdci Donaldu Trumpovi ale současný prezident Biden změnil přístup vůči dětem, kterým je nyní poskytnuta humanitární ochrana. Republikáni viní Bidena z toho, že krizi způsobil sám, když zastavil několik Trumpových migračních zákonů, včetně toho, že zadržení migranti byli vraceni do Mexika, kde museli požádat o azyl.

Otřesné poměry v táborech

V posledních týdnech se na veřejnost dostalo několik šokujících videí a fotografií, které zachycují poměry v zadržovacích táborech. Obrázky ukazují děti spící na karimatkách v přeplněných a nedostatečně vybavených místnostech. Demokratický poslanec z Texasu Henry Cueller, který fotografie poskytl médiím, označil stav za „znepokojující”. Trnem v oku části politiků je také fakt, že prezident Biden ani po více než dvou měsících od inaugurace jižní hranici stále nenavštívil. To samé platí pro viceprezidentku Kamalu Harrisovou, která je přitom zmírněním krize oficiálně pověřená. Ve čtvrtek podnikne na místo už třetí návštěvu ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas. Zakázal ale přítomnost médií, což část politické scény utvrdilo v tom, že podmínky v uprchlických zařízeních jsou opravdu špatné.

Zpracoval Rudolf Hruboň