Aegis Ashore komplex pro odpalování raket v Rumunsku; Foto: US Naval Forces / Wikimedia Commons

Aegis Ashore komplex pro odpalování raket v Rumunsku; Foto: US Naval Forces / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA ZAČALY INSTALOVAT RAKETY v Polsku, blíže ruským hranicím

Spojené státy začaly instalovat systém protiraketové obrany Aegis Ashore na základně Redzikowo v Polsku, uvedla ve svém prohlášení Agentura pro protiraketovou obranu USA (MDA). Tento systém lze rychle změnit na útočný (viz ZDE).

Záminkou Írán a KLDR

„Začala instalace zbraňového systému Aegis Ashore v Polsku. Agentura pro protiraketovou obranu USA (MDA) nedávno dosáhla kritických milníků pro instalaci zbraňového systému Aegis ve svém objektu v polském Redzikowo,“ uvádí se v prohlášení. V roce 2002 Spojené státy odstoupily od smlouvy s Ruskem o protiraketové obraně, přičemž zdůraznily potřebu vyvinout globální systém protiraketové obrany na obranu proti „odpadlickým státům“ Íránu a Severní Koreji. Ve stejném roce se USA a Rusko dohodly na provedení řady opatření zaměřených na „upevnění důvěry a zvýšení transparentnosti v oblasti protiraketové obrany“. Poté však Spojené státy začaly rozmisťovat svůj systém protiraketové obrany v Polsku a České republice. V roce 2009 byl tento kurz upraven ve prospěch takzvaného „nestrategického adaptivního systému protiraketové obrany“.

Prvky systému Aegis Ashore

Nyní jsou prvky amerického systému protiraketové obrany rozmístěny na kontinentálních Spojených státech, v Evropě (v Polsku a Rumunsku) a v asijsko-pacifickém regionu. Námořní prostředky určené k zachycování balistických raket (torpédoborce s protiraketovými střelami) jsou rozmístěny poblíž pobřeží Ruska a Číny. Tyto země se důsledně staví proti rozmísťování amerického systému protiraketové obrany a považují to za hrozbu pro jejich národní bezpečnost. Rusko je navíc znepokojeno používáním univerzálních odpalovacích zařízení na základnách protiraketové obrany v Rumunsku a Polsku, ze kterých jsou na lodě odpalovány protiraketové střely a střely s plochou dráhou letu. Nahrazení protiraketových střel střelami s plochou dráhou letu lze totiž provést skrytě a v krátké době – ​​v tomto případě bude řízenými střelami zasažena celá evropská část Ruska.

Zpracoval Rudolf Hruboň