Spojené státy zablokovaly hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která volá po celosvětovém klidu zbraní po dobu trvání pandemie COVIDU-19. USA totiž nesouhlasily s tím, že text zmiňoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Uvádí se to v článku listu The Guardian (viz ZDE).
Iniciativa Antónia Guterrese
Text rezoluce měl být vyjádřením celosvětové podpory pro březnovou výzvu generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese k celosvětovému příměří v rámci boje proti šíření koronaviru. Na podobě textu dokumentu se státy v Radě bezpečnosti OSN nemohly shodnout šest týdnů, přičemž největší překážkou byl právě postoj USA, které v něm nechtěly zmínku o WHO. Každá rezoluce musí v 15-členné radě získat alespoň devět hlasů, přičemž ji nesmí vetovat ani jeden ze stálých členů, kterými jsou kromě USA a Číny také Francie, Británie a Rusko. Francouzští diplomaté proto přišli s kompromisním návrhem, který hovořil o „specializovaných zdravotnických agenturách“ OSN, čímž byla nepřímo myšlena právě WHO. Američané však po původním náznaku, že s tímto zněním souhlasí, nakonec svou podporu stáhli a nedovolili o rezoluci hlasovat.
Nejen symbolický význam
Diskutovaná rezoluce RB OSN by měla převážně symbolickou váhu, která by však mohla mít v některých situacích rozhodující vliv. Od Guterresovy výzvy k příměří uzavřely dočasný klid zbraní znepřátelené strany ve více než desítce zemí. Váha apelu generálního tajemníka se však bez podpory největších světových mocností pomalu ztrácí a udržet křehký klid začíná být na některých místech obtížné. „Rada bezpečnosti OSN ztrácela s ubíhajícími týdny důvěryhodnost, především kvůli obstrukcím USA,“ uvedl Richard Gowan z nevládní organizace Crisis Group. Diplomaté mají v hledání kompromisního znění rezoluce pokračovat příští týden.
USA jsou největší vývozce zbraní na světě
Více než třetina všech zbraní, které byly v posledních pěti letech vyvezeny do zahraničí, se vyrobila ve Spojených státech amerických. Vyplývá to ze zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI (viz ZDE). „USA dál upevnily svou pozici největšího světového dodavatele zbraní,” uvedla odbornice SIPRI na obchod se zbraněmi Aude Fleurantová. Bojové letouny, rakety krátkého doletu a další zbraně dodal Washington podle ní nejméně do 98 zemí světa. Zatímco vývoz zbraní ze Spojených států v posledních pěti letech podle SIPRI rostl, export z Ruska, které je druhým největším vývozcem zbraní na světě, se snížil. Americký export v posledních pěti letech byl o 75 procent vyšší než ruský.
Rudolf Hruboň