Křižník_Chancellorsville amerického námořnictva; Foto: US Navy / Wikimedia Commons

Křižník_Chancellorsville amerického námořnictva; Foto: US Navy / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA vysílají do Černého moře vojenské lodě. Chtějí zastrašovat Rusko

Dvě americké válečné lodě zamíří do Černého moře kvůli aktuálnímu napětí na rusko-ukrajinské hranici. Spojené státy sdělily Turecku, že tam budou do 4. května, uvedla v pátek Ankara. Pentagon sdělil stanici CNN, že USA tímto chtějí podpořit Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

USA se rozhodly již před 2 týdny

Tvrzení americké strany, že se jedná o reakci na aktuální vývoj neodpovídá sdělení Turecka, které uvedlo: „Před patnácti dny nám byla poslána diplomatickými kanály nóta, že dvě americké lodě by měly proplout do Černého moře na základě konvence z Montreaux. Lodě zůstanou v Černém moři do 4. května.“ Představitel amerického ministerstva obrany současně sdělil CNN, že americké námořnictvo dále vysílá svá špionážní letadla nad Černé moře, aby monitorovala ruské námořní aktivity a pohyb ruských vojáků na Krymu.

Rusko varuje před eskalací

Rusko k situaci uvedlo, že samo žádnou akci neplánuje a jen reaguje na zvýšené napětí na hranici. Znovu varovalo Kyjev před případnou snahou zaútočit na Donbas ovládaný separatisty. „Situace na frontové linii na Ukrajině je mimořádně nestabilní. Dynamika vývoje této situace a dynamika chování ukrajinské strany vytváří nebezpečí, že znovu propuknou rozsáhlé boje,” řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. ”Pokud u našich hranic znovu vzplane občanská válka a bojové operace v plném rozsahu, bude to představovat hrozbu pro bezpečnost Ruské federace,” uvedl dále Peskov.

Zpracoval Rudolf Hruboň