Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

MILITARIZACE: USA vydaly v roce 2018 na zbrojení 10-krát více než Rusko

Spojené státy vynaložily v roce 2018 na zbrojení více než desetinásobně více financí než Rusko. S rozpočtem 643,3 miliardy dolarů (570 miliard eur) byly také výrazně před Čínou a Saúdskou Arábií, které se na seznamu zveřejněném v pátek britským Mezinárodním institutem pro strategické studie IISS (viz ZDE) umístili ještě před Ruskem na druhém a třetím místě.

Rusko vynaložilo na obranu pouze 63,1 miliardy dolarů

Rusko vynaložilo podle žebříčku institutu loni na obranu 63,1 miliardy dolarů. Výdaje Číny dosáhly 168,2 miliardy a Saúdské Arábie 82,9 miliardy dolarů, informovala agentura DPA. Mezi evropskými členskými státy NATO vede Spojené království s výdaji ve výši 56,1 miliardy dolarů. Následovaly Francie (53,4 miliardy dolarů) a Německo (45,7), vyplývá z údajů IISS. Tyto země spolu vynaložily přibližně dvaapůlkrát tolik jako Rusko, konstatuje DPA.

Odstoupení od smlouvy INF rozpoutá další kolo zbrojení

Nedávné odstoupení USA od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která byla uzavřena ještě mezi Sovětským svazem a USA v roce 1987, rozpoutá již v tomto roce nové kolo závodů ve zbrojení, obávají se vojenští odborníci. Smlouva byla v době studené války jedním z hlavních výsledků snahy obou supervelmocí o kontrolu zbrojení. Svět se tak opět posunul blíže nebezpečí fatálního světového konfliktu.

Rudolf Hruboň