Jedna z provizorních nemocnic v USA; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons

Jedna z provizorních nemocnic v USA; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Ve všech státech byl poprvé v historii vyhlášen režim velké katastrofy

Americký prezident Donald Trump vyhlásil ve Wyomingu režim velké katastrofy. Poprvé v historii tak začal tento režim platit ve všech státech USA najednou, uvedl na Twitteru mluvčí Bílého domu Judd Deere.

USA mají nejvíce mrtvých na světě

„Poprvé v historii prezident oznamuje, že režim velké katastrofy existuje ve všech 50 státech najednou,“ napsal.

Podle posledních údajů bylo ve Spojených státech amerických infikováno koronavirem již 519 453 lidí a zemřelo 20 071 pacientů. V sobotu tak USA obsadily první místo na světě v počtu obětí infekce COVID-19 a předstihly tím dosud nejpostiženější Itálii.

Pandemie COVID-19

Čínské úřady 31. prosince 2019 informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o případech neznámé pneumonie ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili původce choroby – nový typ koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci mezinárodního významu a dala chorobě oficiální označení COVID-19. Dne 11. března pak generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) informoval o vyhlášení pandemie COVID-19. Podle zprávy WHO se nakazilo na celém světě již přes 1,7 milionu lidí a zemřelo přes 108 tisíc pacientů. V Číně, ze které se začala šířit epidemie, informovali před několika dny o jejím skončení. Čínská vláda otevřela 7. dubna Wu-chan, kde koncem prosince došlo k prvním případům choroby.

Rudolf Hruboň